Bernanke prawie jak superbohater

Szefowie banków centralnych nigdy nie przypominaja superbohaterów. Ale czy Ben Bernanke, szef Fed, choć raz próbował założyć kostium supermena?
Bernanke prawie jak superbohater

(CC By josephleenovak)

Cóż, ostatnie komunikaty Fed są jak oświadczenia Christophera Reeva w pierwszym filmie o Supermanie, że „cofnął czas”.

Chodzi o plany ograniczenia „luzowania ilościowego”, czyli programu stymulowania sektora finansowego. Od jakiegoś czasu Fed pompował w ten sektora aż 85 mld dolarów miesięcznie, co dotąd złożyło się w sumie na ok. 3 mld dolarów. Tymczasem w przyszłym miesiącu luzowanie będzie ograniczone do 75 mld dolarów, a pod koniec przyszłego roku prawdopodobnie całkowicie zamrożone. Za kilka miesięcy zaczną rosnąć stopy procentowe.

Wbrew obawom ekonomistów i wcześniejszym sygnałom dawanym przez giełdę rynek się po ogłoszeniu tych planów nie załamał. Mimo śmiałego kroku Bernanke jednak nie ma pewności, że się nie załamie.

>>cały komentarz: TheGuardian.com

oprac. SS

(CC By josephleenovak)

Tagi


Artykuły powiązane

Kontrowersje wokół ujemnych stóp procentowych

Kategoria: Makroekonomia
W odpowiedzi na recesję, która po kryzysie finansowym 2008 roku objęła niemal wszystkie gospodarki świata, kilka banków centralnych w krajach rozwiniętych obniżyło stopy procentowe do poziomu bliskiego zera. Niektóre poszły dalej, obniżając stopy depozytów przyjmowanych od banków komercyjnych poniżej zera.
Kontrowersje wokół ujemnych stóp procentowych

Najwierniejsza przyjaciółka dolara

Kategoria: Analizy
Działania Fed w dobie COVID-19 wzbudzają uznanie. Będący ich efektem wzrost sumy bilansowej Fed rodzi obawy o kondycję dolara USA. Nie wszyscy jednak podzielają ten sceptycyzm. Rzecz w tym, że za dolarem przemawia nie tylko ekonomia.
Najwierniejsza przyjaciółka dolara

Gołębi zwrot w polityce Fed

Kategoria: Project Syndicate
Fed zmienił w tym roku radykalnie kierunek swojej polityki, obniżając przewidywaną ścieżkę stóp procentowych i zapowiadając wstrzymanie ograniczania sumy bilansowej.
Gołębi zwrot w polityce Fed