Donald Trump konsultuje swój program gospodarczy z podażowcami

We wrześniu 2015 r. Trump przedstawił program reform gospodarczych, które miały kosztować ok. 10 bln dol. w ciągu 10 lat. Gdy stało się praktycznie pewne, że otrzyma nominację Partii Republikańskiej w wyborach na prezydenta Trump stwierdził, że jego program jest jedynie punktem wyjścia do negocjacji z demokratami.
Donald Trump konsultuje swój program gospodarczy z podażowcami

Donald Trump (CC BY-SA Gage Skidmore)

Okazuje się jednak, że zespół Trumpa jest otwarty na zmiany jeszcze wcześniej. W ubiegłym miesiącu sztab Trumpa skontaktował się z dwoma znanymi zwolennikami ekonomii podaży – Larry’m Kudlowem, który prowadzi program w CNBC i Stephenem Moorem z Heritage Foundation, wieloletnim publicystą Wall Street Journal.

Ekonomiści radzili mu, żeby zmniejszył budżetowy koszt swojego planu zachowując jego prowzrostowy charakter.

Jednocześnie Trump wypowiada się z sympatią o standardzie złota. W wywiadzie dla GQ powiedział „Dziś bardzo trudno byłoby wprowadzić standard złota, ale gdyby to było możliwe, byłoby to fantastyczne rozwiązanie. Mielibyśmy standard, na którym można oprzeć naszą walutę.”

Gdyby udało się połączyć obniżenie podatków z uzdrowieniem polityki pieniężnej, efektem mógłby być szybki wzrost gospodarczy, tworzący miliony nowych miejsc pracy.

Cały komentarz na stronie Forbesa.

Donald Trump (CC BY-SA Gage Skidmore)

Tagi


Artykuły powiązane

Ewolucja podejścia banków centralnych do złota

Kategoria: Instytucje finansowe
Rola złota ulegała znaczącym przemianom wraz z ewolucją międzynarodowego systemu walutowego. Doprowadziło to do stopniowego spadku roli złota w odniesieniu do trzech klasycznych funkcji pieniądza: środka wymiany, jednostki obrachunkowej oraz środka tezauryzacji. Był to proces stopniowej eliminacji tego kruszcu z systemu monetarnego. Należy jednak podkreślić, że okres braku oficjalnej roli złota w systemie monetarnym jest relatywnie krótki w porównaniu z czasem, kiedy pełniło ono wszystkie klasyczne funkcje pieniądza.
Ewolucja podejścia banków centralnych do złota

Banki centralne kontynuują rekordowe zakupy złota

Kategoria: Instytucje finansowe
Banki centralne w 2023 r. kontynuowały politykę zwiększania rezerw złota. Trend ten trwa nieprzerwanie od globalnego kryzysu finansowego, pod wpływem którego nastąpiła decydująca zmiana nastawienia banków do złota.
Banki centralne kontynuują rekordowe zakupy złota

Banki centralne a rynek złota

Kategoria: Instytucje finansowe
Ceny złota osiągnęły rekordowe poziomy w pierwszym tygodniu marca 2024 r., generując tym samym dyskusję na temat zalet inwestowania w ten szlachetny metal. Wbrew pozorom, nie jest to takie oczywiste. Chętnych jednak do kupna złota nie brakuje. Nie bez przyczyny nazywane jest bowiem diabelskim kruszcem płatającym różnego rodzaju figle. Najlepiej przekonał się o tym nie kto inny, jak były premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown.
Banki centralne a rynek złota