Japoni grozi Abegedon

Od wielu lat jedynym interesującym krajem azjatyckim z punktu widzenia rozwoju gospodarczego były Chiny. Jako motor regionalnego wzrostu już od ponad dekady, Chiny rok po roku były najważniejszym czynnikiem wpływającym na gospodarczą temperaturę kontynentu. Oto jednak, po wielu latach zapomnienia, zainteresowanie zaczyna skupiać się znów na Japonii.

Japoni grozi Abegedon

Shinzo Abe (CC BY-NC-SA CSIS)

Japonia została poddana właśnie radykalnemu eksperymentowi w dziedzinie polityki pieniężnej, eksperymentowi tak odważnemu, że nadano mu nazwę QQE – luzowanie ilościowo-jakościowe.

W 2014 r. przekonamy się, czy eksperyment wypali. Istnieją trzy możliwości. Pierwsza: QQE, które polega na podwojeniu bazy monetarnej w dwa lata, nie działa. Inflacja wraca do poziomu zero, nic się nie zmienia.

Druga opcja jest bardziej niebezpieczna. Istnieje groźba, że Abenomika – sposób zarządzania gospodarką nazwany od swojego inicjatora, premiera Japonii Shinzo Abe – zamieni się w Abogeddon. Inflacja wymknie się spod kontroli, spadną stopy procentowe i kapitał wyparuje.

Możliwość trzecia jest taka, że QQE zadziała. Gdyby tak się stało, Japonia stopniowo osiągnie stabilna inflację na poziomie 2 proc. i wzrost na poziomie 1,5 proc. PKB

>>Cały komentarz na stronie Financial Times

opr. SS

Shinzo Abe (CC BY-NC-SA CSIS)

Tagi


Artykuły powiązane

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Instytucje finansowe
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Instytucje finansowe
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna

Czy to koniec trwającej ćwierć wieku epoki?

Kategoria: Instytucje finansowe
Dokładnie w 23. rocznicę uruchomienia luzowania ilościowego, Japonia zdecydowała się de facto na odejście od dotychczas prowadzonej polityki operacyjnej, zamykając tym samym ważną kartę w dziejach bankowości centralnej. Japonia jako pierwsza rozpoczęła bowiem niekonwencjonalną politykę pieniężną i jako ostatnia z niej zrezygnowała. Czy to rzeczywiście definitywny koniec pewnej epoki?
Czy to koniec trwającej ćwierć wieku epoki?