Kto będzie następnym szefem Fed?

Jeśli wygra Romney największe szanse mają John Taylor i Glenn Hubbard. Jeśli Obama będzie rządził drugą kadencję Ben Bernanke może zachować stanowisko. Kandydatem Obamy może też być Larry Summers, Janet Yallen, Roger Ferguson lub Timothy Geithner.
Kto będzie następnym szefem Fed?

CC BY-NC-SA porchlife

Neil Irwin, dziennikarz Wahington Post zastanawia się kto zostanie szefem Fed po tym jak w styczniu 2014 roku skończy się druga kadencja Bena Bernanke.

Jeśli wygra Obama to „łatwym, bezpiecznym” wyborem będzie nominacja Bena Bernanke na trzecią kadencję. Jak opowiadają jego przyjaciele sam Bernanke może być jednak tym niezainteresowany. Walka z kryzysem na bardzo odpowiedzialnym stanowisku niesie ze sobą potężną dawkę stresu, a on sam tęskni do pracy akademickiej.

Obama może również mianować Larry’ego Summersa, który był sekretarzem skarbu za prezydentury Clintona i szefem doradców ekonomicznych Obamy. Zdaniem Irwina Summers jest znakomicie przygotowany merytorycznie do przewodzenia Rezerwie Federalnej. Problemem może być jednak to, że nie jest łatwy we współpracy.

Janet Yallen jest wiceprezesem Fed i prezesem oddziału Fed w San Francisco. Ma ogromne doświadczenie w dziedzinie polityki pieniężnej. Jest uważana za „gołębia”, co może być trudne do przełknięcia dla rynków finansowych i republikanów w Senacie (który zatwierdza wybór szefa Fed).

Roger Ferguson był wiceprezesem Fed przez 7 lat za czasów Alana Greenspana. Od tamtego czasu pracuje w sektorze prywatnym, ale na swoje szczęście nie w jednej z instytucji, która otrzymała państwową pomoc.

Kandydatem może też zostać Timothy Geithner. Choć on sam deklaruje, że wraca do rodzinnego Chicago w styczniu, Barack Obama bardzo mu ufa i może go przekonać do podjęcia odpowiedzialnej funkcji.

Jeśli wygra Romney, pewne jest to, że Bernanke nie będzie dalej szefował Fed. Najprwdopodobniej może zastąpić go John Taylor, bardzo znany ekonomista, twórca tzw. zasady Taylora, który jest jednym z najbardziej zagorzałych krytyków obecnej polityki pieniężnej w głównym nurcie ekonomii

Glenn Hubbard od lat doradza Romneyowi i jest dziekanem Szkoły Biznesu na Columbia University. Był doradcą prezydenta Busha seniora i juniora. Nie jest tak zdecydowanym krytykiem Bernanke jak Taylor.

Całą analizę Neila Irwinga można przeczytać tu (kandydacie Obamy) i tu (kandydaci Romneya).

CC BY-NC-SA porchlife

Tagi


Artykuły powiązane

Efekty zewnętrzne polityki pieniężnej Fed są silniejsze niż polityki EBC

Kategoria: VoxEU
Skutki decyzji Europejskiego Banku Centralnego i amerykańskiej Rezerwy Federalnej „rozlewają się” na inne kraje w sposób asymetryczny. Na poziomie bilateralnym wpływ Fed na strefę euro ma istotne znaczenie, natomiast wpływ działań EBC na gospodarkę Stanów Zjednoczonych jest minimalny.
Efekty zewnętrzne polityki pieniężnej Fed są silniejsze niż polityki EBC

Fed przed startem w rejs do krainy normalności

Kategoria: Analizy
Działania Fedu przypominają coraz bardziej wehikuł, w którym do perfekcji opanowano lądowanie, natomiast dopuszczono się zaniedbań w zakresie wznoszenia. Fed próbuje usilnie naprawić swój wehikuł, dlatego wszyscy wsłuchują się w jego komunikaty.
Fed przed startem w rejs do krainy normalności

Jak Fed dokonał rozwodu w świecie polityki pieniężnej

Kategoria: Analizy
W środę wieczorem uwaga świata będzie skupiona na tym, co uczyni Fed. Fed jednak wcale nie musi ani podnosić, ani obniżać przedziału, w którym znajdują się jego stopy procentowe. Jeśli ma się różne stopy wewnątrz korytarza, czasami wystarczy zmiana parametrów jednej z nich, aby osiągnąć zamierzony efekt.
Jak Fed dokonał rozwodu w świecie polityki pieniężnej