Włochy mają czwarte największe rezerwy złota na świecie

Nigdy nie uważałem, żeby sprzedaż złota była dobrym pomysłem, bo dla banków centralnych jest ono rezerwą bezpieczeństwa i tak też jest to postrzegane przez opinię publiczną. Banki które parę lat temu zaczęły programy sprzedaży złota, nie wyszły na tym szczególnie dobrze z czysto pieniężnego punktu widzenia - uważa Mario Draghi, szef EBC.
Włochy mają czwarte największe rezerwy złota na świecie

Mario Draghi (CC BY-NC-ND European Parliament)

Podczas spotkania na Harvardzie Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego (ECB), odpowiedział na pytanie dlaczego banki centralne utrzymują rezerwy w złocie, skoro złoto nie przynosi żadnych dochodów.

– Jestem także byłym prezesem Banku Włoch, a włoski banki centralny jest czwartym największym właścicielem złota na świecie, czyli ponad proporcjonalnie do wielkości gospodarki mojego kraju. Ale ja nigdy nie uważałem, żeby sprzedaż złota była dobrym pomysłem, bo dla banków centralnych jest rezerwą bezpieczeństwa (reserve of safety) i tak są postrzegane przez opinię publiczną. Dla krajów innych niż Stany Zjednoczone, złoto daje ochronę przed fluktuacjami wartości dolara, więc jest wiele powodów [żeby trzymać złoto w rezerwach], dywersyfikacja ryzyka i tak dalej. Banki które parę lat temu zaczęły programy sprzedaży złota, nie wyszły na tym szczególnie dobrze z czysto pieniężnego punktu widzenia.

>>Cały komentarz można obejrzeć tutaj

not.k.nedz

Mario Draghi (CC BY-NC-ND European Parliament)

Tagi


Artykuły powiązane

Dlaczego złoto wróciło do łask

Kategoria: Rynki kapitałowe
Złoto znów zaczęło odgrywać rolę bezpiecznej przystani. Ale powrót do standardu złota to scenariusz o nikłym stopniu prawdopodobieństwa – mówi Krishan Gopaul, analityk Market Intelligence – World Gold Council (WGC).
Dlaczego złoto wróciło do łask

Złoto dla wytrwałych

Kategoria: Rynki kapitałowe
Obligacje przynoszące zysk pomimo inflacji, fundusze oparte na wartości walut, stóp procentowych, indeksów – świat finansów zna wiele sposobów mnożenia kapitału uwzględniających apetyty inwestorów na zyski i odporność na straty. Na ich tle w ostatnich 20 latach najlepiej wypadły inwestycje w złoto.
Złoto dla wytrwałych

Juan i złoto nie zastąpią dolara w rosyjskiej gospodarce

Kategoria: Analizy
Sankcje oraz ciągła groźba ich pogłębienia skłoniły Rosję do rozpoczęcia procesu zmniejszania zależności i skali powiązań gospodarki z dolarem. Ale mimo wielu zabiegów, dolar rosyjskiej gospodarki szybko nie opuści.
Juan i złoto nie zastąpią dolara w rosyjskiej gospodarce