Czas na pieniądze z helikoptera

Bankierzy centralni, wkrótce może nadejść czas na założenie kombinezonów do latania i uruchomienie silników. Rosną podejrzenia, że quantitative easing i polityka zerowych stóp procentowych straciły jakąkolwiek władze w ożywieniu gospodarki. Słynne „pieniądze z helikoptera” Miltona Friedmana są więc z powrotem na radarze jako potencjalne rozwiązanie problemu globalnego wzrostu.
Czas na pieniądze z helikoptera

CC BY-NC Matt Dove

Obawa, że demon deflacji nadal się czai wyjaśnia dlaczego „pieniądze z helikoptera” – pomysł, który ma prawie pół wieku i którego nigdy nie próbowano – jest przedmiotem wpisów na blogach poważnych obserwatorów rynku, w tym noblisty Paula Krugmana, byłego ekonomisty Banku Anglii Tonego Yatesa i byłego przewodniczącego brytyjskiego urzędu ds. usług finansowych Adaira Turnera.

Choć lista zastrzeżeń do idei pieniędzy rozrzucanych z helikoptera jest długa (…) w świecie, w którym żyjemy żadna polityka nie jest zbyt dziwaczna aby jej nie rozważać.

Więcej na Bloomberg View

CC BY-NC Matt Dove

Tagi


Artykuły powiązane

„Pieniądze zrzucane z helikoptera” jako opcja polityki pieniężnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Słaby popyt powoli staje się w Europie normą i ekonomiści zastanawiają się nad coraz bardziej niekonwencjonalnymi działaniami w polityce pieniężnej. Jednym z narzędzi, które nie było jeszcze stosowane, są tzw. „pieniądze zrzucane z helikoptera” (helicopter money), czyli jawne finansowanie deficytów rządowych przy pomocy polityki pieniężnej.
„Pieniądze zrzucane z helikoptera” jako opcja polityki pieniężnej

Kontrowersje wokół ujemnych stóp procentowych

Kategoria: Makroekonomia
W odpowiedzi na recesję, która po kryzysie finansowym 2008 roku objęła niemal wszystkie gospodarki świata, kilka banków centralnych w krajach rozwiniętych obniżyło stopy procentowe do poziomu bliskiego zera. Niektóre poszły dalej, obniżając stopy depozytów przyjmowanych od banków komercyjnych poniżej zera.
Kontrowersje wokół ujemnych stóp procentowych

Portret polskiego rynku detalicznych usług finansowych

Kategoria: Usługi finansowe
Jak szybko rozwija się polski rynek detalicznych usług finansowych? Czy działające na nim instytucje powinny stawiać na dojrzałych bogatych klientów, czy raczej na rządnych nowinek technologicznych milenialsów? Na te i inne ważne pytania odpowiedzi można znaleźć w monografii „Instytucje bankowe i niebankowe na rynku detalicznych usług finansowych w Polsce”.
Portret polskiego rynku detalicznych usług finansowych