Dług nie jest problemem

Wszyscy znów koncentrują się na rządowych wydatkach na infrastrukturę, mających na celu stymulować globalną gospodarkę. Nie jest jasne, czy ta polityka działa.
Dług nie jest problemem

Efektywność polityki stymulującej fiskalnie gospodarkę zależy od wielu czynników. Jeśli dodatkowe wydatki finansują konspumpcję, należy zachować ich ciągłość. Jeśli finansują inwestycje, wtedy ich efektywność zależy od konkretnych projektów. Jeśli inwestycje dają niskie zwroty, efekt dla gospodarki może być negatywny.

Miasta widma, puste budynki, czy mosty donikąd w Japnii, Chinach i Europie odzwierciedlają ten problem. W globalnej gospodarce, stymuluje się gospodarkę w sposób niewłaściwy, zwiększając nierównowagi handlowe i źle alokując kapitał. Ale mimo wszystko w kwestii inwestycji, rządy są równie kompetente, co biznesy prywatne, nie popełniają tutaj większych błędów niż one. Ostatecznie, efektywność stymulacji fiskalnej zależy od efektu mnożnikowego – jeśli efekt ten dla danej inwestycji jest większy niż jeden (każdy zainwestowany dolar daje więcej niż dolara jako zwrot), wtedy taka stymulacja może prowadzić do ozdrowienia gospodarki.

Problemem nie jest we współczesnym świecie dług, tylko wzrost. Dotąd wzrost gospodarczy był napędzany właśnie długiem, co oznacza, że próby zredukowania długu, doprowadzą do powrotu kryzysu finansowego.

Cały komentarz na stronie Independent.


Tagi


Artykuły powiązane

Najwierniejsza przyjaciółka dolara

Kategoria: Analizy
Działania Fed w dobie COVID-19 wzbudzają uznanie. Będący ich efektem wzrost sumy bilansowej Fed rodzi obawy o kondycję dolara USA. Nie wszyscy jednak podzielają ten sceptycyzm. Rzecz w tym, że za dolarem przemawia nie tylko ekonomia.
Najwierniejsza przyjaciółka dolara

Juan i złoto nie zastąpią dolara w rosyjskiej gospodarce

Kategoria: Analizy
Sankcje oraz ciągła groźba ich pogłębienia skłoniły Rosję do rozpoczęcia procesu zmniejszania zależności i skali powiązań gospodarki z dolarem. Ale mimo wielu zabiegów, dolar rosyjskiej gospodarki szybko nie opuści.
Juan i złoto nie zastąpią dolara w rosyjskiej gospodarce

Złoty pływa 19 lat

Kategoria: Analizy
Od 1990 roku Polska zaadoptowała niemalże wszystkie możliwe reżimy kursowe, przechodząc drogę od kursu sztywnego do w pełni płynnego. Wstąpienie Polski do UE przyniosło istotne umocnienie polskiej waluty, które jednak nie zaszkodziło gospodarce i polskiemu eksportowi.
Złoty pływa 19 lat