Ekonomiczny Nobel 2021 r.: David Card, Joshua D. Angrist i Guido W. Imbens

Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych w 2021 r. została podzielona. Połowę przyznano Davidowi Cardowi za "empiryczny wkład w ekonomię pracy", a drugą połowę otrzymali łącznie Joshua D. Angrist i Guido W. Imbens za "metodologiczny wkład w analizę związków przyczynowych".
Ekonomiczny Nobel 2021 r.: David Card, Joshua D. Angrist i Guido W. Imbens

David Card, Joshua D. Angrist, Guido W. Imbens (©Nobel Prize Outreach)

David Card, urodzony w 1956 r. w Kanadzie, uzyskał stopień doktora w 1983 r. na Princeton University. Jest profesorem ekonomii na University of California w Berkeley.

Joshua D. Angrist, urodzony w 1960 w USA, doktoryzował się w 1989 r. również na Princeton University. Jest profesorem ekonomii na Massachusetts
Institute of Technology.

Guido W. Imbens, urodzonoy w 1963 r. w Holandii. Doktorat obronił w 1991 r. na Brown University w Providence, USA. Jest profesorem ekonometrii i ekonomii na Stanford University.

W uzasadnieniu nagrody wskazano, że David Card, wykorzystując eksperymenty, analizował wpływ, jaki na rynek pracy mają takie czynniki jak płaca minimalna, imigracja i edukacja. „Jego badania z początku lat 90. XX wieku zakwestionowały konwencjonalną wiedzę, prowadząc do nowych analiz i dodatkowych spostrzeżeń. Wyniki pokazały m.in., że podniesienie płacy minimalnej nie musi prowadzić do spadku zatrudnienia” – głosi komunikat.

Z kolei Joshua Angrist i Guido Imbens w połowie lat 90. rozwiązali metodologiczny problem związany z interpretowaniem wyników naturalnych eksperymentów, pokazując, jak precyzyjne może być wnioskowanie o przyczynach i efektach.

 

>>> Komunikat prasowy Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk

David Card, Joshua D. Angrist, Guido W. Imbens (©Nobel Prize Outreach)

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Zatrudnienie musi być (gwarantowane)

Kategoria: Trendy gospodarcze
Gwarancja zatrudnienia to najgorętszy, a jednocześnie najłatwiejszy do realizacji pomysł na uniknięcie wielkiego pocovidowego krachu w światowej gospodarce.
Zatrudnienie musi być (gwarantowane)

Czy Nagroda Nobla z ekonomii powinna być wystawiona na aukcji?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Aukcje stają się ważnym elementem życia gospodarczego. Jak się wydaje ich popularność wynika głównie z dwóch czynników – rozwoju internetu i … tendencji etatystycznych w rozwoju gospodarczym. Kilka słów o tegorocznej nagrodzie Nobla z ekonomii, przyznanej Paulowi R. Milgromowi oraz Robertowi B. Wilsonowi.
Czy Nagroda Nobla z ekonomii powinna być wystawiona na aukcji?

Płaca coraz mniej minimalna

Kategoria: Oko na gospodarkę
O 15,6 proc. – z 2250 do 2600 złotych – wzrosła w 2020 r. minimalna płaca w Polsce. To największa zwyżka wśród tych krajów UE, w których określany jest poziom najniższego wynagrodzenia. Licząc w euro to nadal znacznie mniej niż we Francji czy w Niemczech, ale do Portugalii i Grecji już całkiem blisko.
Płaca coraz mniej minimalna