Francuz Jean Tirole nagrodzony Noblem w dziedzinie ekonomii

Laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii jest w tym roku profesor Jean Tirole. Został wyróżniony za swoją analizę „sił rynkowych i regulacji.”

Profesor Jean Tirole ma 61 lat. Obecnie jest wykładowcą Uniwersytetu w Tuluzie, doktoryzował się jednak na Massachusetts Institute of Technology w USA, gdzie także – w latach 1984-1991 – pracował naukowo. Zasłynął wkładem w m.in. teorię gier, teorię finansów i zarządzania oraz teorię organizacji. Opublikował ponad 200 artykułów naukowych oraz 10 książek. Najnowszą, tj. „Inside and Outside Liquidity” opublikował w 2011 r. O regulacji w sektorze bankowym, a także o teorii konkurencji i problemie oligopoli pisał już we wczesnych latach ’90. Zwracał uwagę na to, że najlepsze regulacje to takie, które są szyte na miarę konkretnych branż.

W uzasadnieniu swojej decyzji o nagrodzeniu go Nagrodą Nobla Królewska Akademia Nauk tłumaczy:

– Z problemem monopolu mamy do czynienia w wielu branżach. Jeśli pozostawimy go nieuregulowanym, ryzykujemy, że rynki te zaczną produkować społecznie niepożądane rezultaty. Dawniej sądzono, że regulacje w tym zakresie powinny być ogólne i obowiązywać tak samo we wszystkich sektorach gospodarki. Tirole pokazał, że takie ogólne reguły mogą być skuteczne w tylko danych okolicznościach, ale w innych mogą bardziej szkodzić niż pomagać.

>>więcej

Oprac. SS

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Czy za kryzysy gospodarcze odpowiadają ekonomiści?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pytanie o to, czy za kryzysy gospodarcze odpowiadają ekonomiści powraca co jakiś czas w dyskursie medialnym, a także naukowym. Nie jest to zresztą pytanie odosobnione. Podobne znaki zapytania stawiane są w odniesieniu do polityków, którzy być może ponoszą część odpowiedzialności za napięcia polityczne.
Czy za kryzysy gospodarcze odpowiadają ekonomiści?

Nobel z ekonomii - blaski i cienie badań empirycznych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przewrót empiryczny zapoczątkował erę wnioskowania przyczynowego, które skupia się na dowodach. Dodatkowo, zwiększył wiarygodność ekonomistów w oczach społeczeństwa, ponieważ zbliżył ich do realnych problemów ludzi. Również ekonomia uprawiana w Polsce powinna podążać w tym kierunku.
Nobel z ekonomii - blaski i cienie badań empirycznych

Jak handel międzynarodowy może wpływać na innowacyjność i wzrost?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Autorzy przedstawiają cztery kluczowe mechanizmy, poprzez które handel międzynarodowy wpływa na innowacje i wzrost: wielkość rynku, konkurencję, przewagę komparatywną i rozprzestrzenianie się wiedzy. Każdy z tych mechanizmów oferuje potencjalne statyczne i dynamiczne korzyści w zakresie wzrostu dobrobytu.
Jak handel międzynarodowy może wpływać na innowacyjność i wzrost?