Gottfried Haber: Polityka monetarna potrzebuje czasu

„Nie bądźmy zbyt optymistyczni co do tempa, w którym polityka pieniężna będzie efektywna” – mówi Gottfried Haber, wiceprezes Banku Austrii.

– Wszystko zależy w tej chwili od dwóch czynników. Pierwszym jest pandemia. Wciąż widzimy zakłócenia w łańcuchach dostaw i inne problemy. Drugim czynnikiem jest rosyjska agresja na Ukrainę. Wzrost gospodarczy od tego zależy, ceny energii od tego zależą. Co oznacza, że polityka monetarna jest efektywna w wymiarze wewnętrznym, który jest mniejszy obecnie, bo większość zależy oczywiście od geopolityki – wyjaśniał Gottfried Haber.

Czy to oznacza, że banki centralne powinny bardziej zachowawczo walczyć z inflacją, która przychodzi z zewnątrz? Nasz gość stanowczo zaprzeczył.

-W Europie większość inflacji jest podażowa, napędzana cenami energii. Ta część inflacji nie może być odpowiednio zaadresowana przez lokalne banki centralne, ale oczywiście inflacja bazowa też rośnie i to jest część, w której banki centralne mogą i muszą zareagować – podkreślał wiceprezes Banku Austrii.

W filmie także o tym, jakimi narzędziami dysponują banki centralne, o przyszłości globalizacji i perspektywach krajów Trójmorza.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Polityka pieniężna w nowej europejskiej rzeczywistości

Kategoria: Analizy
Banki centralne nie mogą pozostać bezczynne w oczekiwaniu na ustanie szoku podażowego, gdyż może to zdestabilizować oczekiwania inflacyjne i rozkręcić spiralę inflacyjną.
Polityka pieniężna w nowej europejskiej rzeczywistości

Polityka monetarna przy bardzo niskich stopach procentowych

Kategoria: VoxEU
Badanie potwierdza, że transmisja polityki pieniężnej do gospodarki jest znacznie słabsza, kiedy nominalne stopy procentowe spadają do bardzo niskiego poziomu oraz że siła transmisji słabnie im dłużej stopy procentowe pozostają na niskim poziomie.
Polityka monetarna przy bardzo niskich stopach procentowych

Nie możemy wykluczyć technicznej recesji, głęboka jest mniej prawdopodobna

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przynajmniej najbliższe dwa lata to okres silnego spowolnienia aktywności gospodarczej w powiązaniu z wysoką dynamiką cen oraz wyraźną nierównowagą w finansach publicznych – uważa dr Jarosław Janecki, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Nie możemy wykluczyć technicznej recesji, głęboka jest mniej prawdopodobna