Krucha równowaga na europejskim rynku gazu ziemnego
Kategoria: Trendy gospodarcze
Li Keqiang, premier Chin (z lewej/CC By NC ND Number 10)
Współpraca 16 + 1 [kraje Europy Środkowej i Wschodniej + Chiny – przyp. OF] nie jest narzędziem geopolitycznym, ale inkubatorem pragmatycznej współpracy transregionalnej. Kluczem do szybkiego rozwoju współpracy jest zastosowanie zasady równości i konsultacji, wzajemnych korzyści, otwartości i integracji oraz innowacji. Chińska gospodarka przeszła transformację z fazy szybkiego wzrostu do fazy rozwoju jakościowego, co z pewnością stwarza możliwości dla wszystkich krajów na świecie, w tym z Europy Środkowej – powiedział Li Keqiang, premier Chin, w czasie forum ekonomicznego Chiny – kraje Europy Środkowej (CEE).
Chińskie inwestycje w krajach Europy Środkowej i Wschodniej przekroczyły 9 mld dol., kraje CEE zainwestował zaś w Chinach 1,4 mld dol.
(źródło: chińska agencja prasowa Xinhua)
Polska chce zablokować umowę o wolnym handlu z krajami Ameryki Południowej. Powodem są głównie obawy rolników o konkurencyjność ich produktów. W jaki sposób realizacja umowy z Mercosur może wpłynąć na unijne rolnictwo i jakie mogą być też jej inne skutki?