Konsumpcja, spowolnienie gospodarcze i awersja

Polska nie odczuwa jak dotąd skutków kryzysu światowego, a wpływa na to m.in. wysoka konsumpcja. Według prognoz NBP z lutego 2009 r. wydatki konsumentów będą rosnąć mimo pogarszającej się koniunktury w Polsce. Dlaczego Polacy wolą zaryzykować duże straty w przyszłości, by dziś nie odczuwać nawet małych braków? Jak wytłumaczyć ten fenomen?

Konsumpcja, spowolnienie gospodarcze i awersja – Paweł Pońsko

Konsumpcja, spowolnienie gospodarcze i awersja – Paweł Pońsko, Instytut Ekonomiczny NBP


Tagi


Artykuły powiązane

Spowolnienie w strefie euro mocno nie zaszkodzi Polsce

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wzrost gospodarczy będzie szybszy niż w projekcji z listopada 2018 r., ale inflacja będzie rosła wolniej. Dynamika PKB obniży się przez słabą koniunkturę globalną, głównie w strefie euro, która będzie również ograniczała presję inflacyjną. Inflację obniży także brak podwyżek cen energii, które zakładaliśmy w listopadzie - mówi Jacek Kotłowski, zastępca dyrektora DAE.
Spowolnienie w strefie euro mocno nie zaszkodzi Polsce

Pogłębia się spowolnienie chińskiej gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Czy chiński konsument swoimi wydatkami wypełnia lukę po kurczącym się handlu zagranicznym i inwestycjach czy raczej zaciska pasa i dołuje chiński wzrost? To pytanie nurtuje niejednego biznesmena działającego na rynku Państwa Środka.
Pogłębia się spowolnienie chińskiej gospodarki

Powracające kłopoty fiskalne

Kategoria: Analizy
Dobra koniunktura międzynarodowa pozwoliła utrzymać przez kilka lat silny wzrost gospodarczy w Polsce. Dzięki temu poprawiła się też sytuacja finansów publicznych. Spowolnienie, które nas czeka w najbliższych miesiącach oraz konieczność zwiększenia wydatków dla wsparcia zamrożonej gospodarki pogorszą sytuację budżetu.
Powracające kłopoty fiskalne