Autor: Krzysztof Rybiński

b. wiceprezes NBP, ekonomista Ernst and Young

Krugman to diabeł współczesnej ekonomii

Przeczytałem książkę Krugmana “End This Depression. NOW”. Świetnie napisana, czyta się jak kryminał, ale jednocześnie jest pełna nieprawdziwych danych, fałszywych argumentów i niebezpiecznych, iście diabelskich rekomendacji.

Krugman proponuje, żeby zakończyć depresję masowo zwiększając wydatki rządu i drukując pieniądze na masową skalę. Po lekturze książki stwierdzam, że Krugman to diabeł współczesnej ekonomii. Ponieważ poglądy Krugmana są powszechnie propagowane przez media, postanowiłem napisać cykl felietonów, które demaskują fałszerstwa i płycizny intelektualne Krugmana.

> recenzja Piotra Aleksandrowicza w Obserwatorze Finansowym

Pierwszy w czwartek w Dzienniku Gazecie Prawnej. Poniżej fragment, ilustrujący główny argument Krugmana, czyli “mój wydatek to twój dochód”.

“Obecna recesja wynika z niedoboru popytu. Zadłużeni po uszy konsumenci wystraszyli się, że mają za dużo długów i zamiast wydawać pieniądze zaczęli oszczędzać. Ale za każdym razem gdy ktoś wydawał pieniądze, ktoś inny je zarabiał. Jak szewc kupił krzesło, to stolarz zarobił i mógł pójść po mięso do rzeźnika, i gospodarka się kręciła, każdy zarabiał. A jak szewc wystraszy się że idzie kryzys, i nie kupi krzesła, to ani stolarz ani rzeźnik nie zarobią, a być może rzeźnik z braku klientów zamknie sklep i zwolni pracowników, wzrośnie bezrobocie. Co można na to poradzić, przecież nie da się zmusić szewca i milionów innych konsumentów żeby zaczęli na potęgę wydawać pieniądze, żeby inni mogli zarabiać. Od tego jest rząd, twierdzi Krugman. Skoro szewc nie chce wydać pieniędzy u stolarza, tylko trzyma pieniądze w banku albo co gorsza w skarpecie, bo bankom też nie ufa, to rząd powinien te pieniądze pożyczyć od szewca i sam wydać. Na co ma wydać, to bez znaczenia. Jeśli rząd nie potrzebuje mięsa, ani krzeseł, to może zapłacić stolarzowi za wykopanie dziury, a rzeźnikowi za jej zakopanie. To wystarczy, bo skoro rzeźnik i stolarz zarobią, to wydadzą pieniądze u kogoś innego i tak dalej, gospodarka będzie się kręcić. “

Jak ktoś będzie za tydzień w Świnoujściu, to zapraszam w piątek na Karuzelę Cooltury, gdzie wezmę udział w dwóch debatach, program jest tutaj.


Tagi


Artykuły powiązane

Niewolnictwo we współczesnej gospodarce

Kategoria: Społeczeństwo
Udział pracy niewolniczej w światowej gospodarce jest najniższy w historii, natomiast liczba niewolników jest największa w dziejach.
Niewolnictwo we współczesnej gospodarce