Kryzys strefy euro gorszy niż Wielki Kryzys

Rok temu na wspólnym posiedzeniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, ogłoszono oficjalny koniec kryzysu strefy euro. Teraz wiemy, że optymizm ten był przedwczesny i recesja nie chce się skończyć.
Kryzys strefy euro gorszy niż Wielki Kryzys

(CC BY Images of Money)

Można wskazać tutaj na analogię z Wielkim Kryzysem lat 30 w Stanach Zjednoczonych. Tam także oficjalnie ogłoszono jego koniec – w 1936 r. Mimo to wkrótce potem konserwatyzm fiskalny i monetarny doprowadził do nawrotu – w 1937 i 1938 r. W rzeczywistości mieliśmy wówczas do czynienia nie z dwoma osobnymi recesjami, a jedną wielką, tyle że niejednorodną recesją.

Jednak kryzys strefy euro jest pod wieloma względami poważniejszy niż ten sprzed 80 lat. Zepchnął nas na ścieżkę, na której niemożliwe jest osiągnięcie przedkryzysowego poziomu wzrostu gospodarczego. Powrót na właściwą trajektorię wymaga szybszego wzrostu PKB niż miało to miejsce w minionej dekadzie.

Pocieszenie jest takie, że przynajmniej demokracja nie jest zagrożona, chociaż polityczna stabilność – już tak. Bez dobrej polityki, recesja może przerodzić się w stagnację mierzoną pokoleniami, a nie latami.

Cały komentarz na stronie Financial Timesa.

(CC BY Images of Money)

Tagi


Artykuły powiązane

Wyzwania kryzysu wywołanego epidemią dla polityki gospodarczej

Kategoria: Analizy
Trwający już ponad dwa miesiące kryzys wywołany pandemią i konieczność wprowadzenia kwarantanny zmobilizował rządy do uruchomienia pakietów antykryzysowych. Niezależnie od różnic poszczególnych gospodarek zestaw problemów do rozwiązania jest zbliżony.
Wyzwania kryzysu wywołanego epidemią dla polityki gospodarczej

Konwergencja na Bałkanach Zachodnich

Kategoria: Trendy gospodarcze
Od początku istnienia UE celem było zmniejszanie dysproporcji rozwojowych pomiędzy regionami, z naciskiem na obszary wiejskie, obszary dotknięte przemianami przemysłowymi, a także na regiony mające trudności z powodu degradacji środowiska naturalnego oraz problemów demograficznych.
Konwergencja na Bałkanach Zachodnich

Powszechne twierdzenia na temat gospodarek rozwiniętych to mity

Kategoria: Analizy
Stany Zjednoczone rozwijają się szybciej i stoją na wyższym poziomie rozwoju gospodarczego niż Europa, a Japonia od 30 lat znajduje się w stagnacji – to powszechne twierdzenia na temat gospodarek rozwiniętych. Nie mają one jednak zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.
Powszechne twierdzenia na temat gospodarek rozwiniętych to mity