Lehman Brothers jest hojny nawet zza grobu

Likwidatorzy, prawnicy i doradcy zarobili miliony na bankructwie banku.

Spektakularny upadek Lehman Brothers okazał się dla likwidatorów, prawników i doradców szansą na zbicie fortuny. Firma Alvarez & Marsal LLC, przeprowadzająca upadłość bankruta, w ciągu 18 miesięcy zgarnęła dzięki Lehmanowi 262,2 mln USD. W sumie Lehman wypłacił już 731 mln USD wszystkim swoim doradcom.

Lehman Brothers, który za pomocą sztuczek kreatywnej księgowości próbował ukrywać miliardy dolarów strat, teraz wyprzedaje swój majątek, aby spłacić długi swoim wierzycielom. Jednak olbrzymie wypłaty dla prawników i doradców Lehmana nie wywołują większych kontrowersji w środowisku wierzycieli.

Robert Lawless, profesor prawa na Uniwersytecie Illinois College w Champaign, twierdzi, że wierzyciele wolą nie ryzykować kolejnymi stratami i nie sprzeciwiają się polityce wynagrodzeń wypłacanych przez Lehmana z należnych im pieniędzy. W najlepszym wypadku, wierzyciele i tak mogliby odzyskać bardzo niewiele. „Co za parodia. Wyprowadzili prawie trzy czwarte miliarda dolarów ze zbankrutowanej firmy i nikogo to nie obchodzi” – oburza się George Fisher z Guardian LLC.

Czytaj całość na portalu forsal: Lehman Brothers jest hojny nawet zza grobu

forsal 97 x 25

forsal 97 x 25
forsal 97 x 25

Tagi


Artykuły powiązane

Klauzula zbiorowego działania i sępie fundusze

Kategoria: Analizy
Klauzula zbiorowego działania (CAC) to zasada, która pozwala kwalifikowanej większości obligatariuszy wyrazić zgodę na prawnie wiążącą restrukturyzację zadłużenia. Kwalifikowana większość decyduje za wszystkich posiadaczy obligacji, nawet tych, którzy głosowali przeciwko niej.
Klauzula zbiorowego działania i sępie fundusze

Unikanie podatków i imperatyw wzrostu

Kategoria: Analizy
Są dwie prawdy podatkowe. Pierwsza mówi, że bez podatków nie powstałaby żadna cywilizacja, ponieważ nie byłoby za co budować wspólnoty, zaś wedle drugiej podatki to narzędzie niezmiennie przeradzające się w instrument opresji, co sprawia, że ich unikanie jest zaletą.
Unikanie podatków i imperatyw wzrostu

Podążaj za pieniędzmi

Kategoria: Analizy
Aniołowie biznesu i fundusze Venture Capital starają się odkryć firmy, które wskażą nowe kierunki rozwoju biznesu. Nie są nieomylni, ale obserwowanie, w co dziś inwestują może pokazać, w którą stronę będzie się rozwijać postpandemiczna gospodarka.
Podążaj za pieniędzmi