Nauka z kryzysu

Prof. Simon Johnson, który wyjaśniał wielokrotnie na czym powinny polegać regulacje bankowe, alarmuje, że proponowane przepisy są zbyt łagodne. Johnson streszcza trzy lekcje, które warto zapamiętać:

1) system finansowy stał się niebezpieczny w skali masowej. Było wiadomo, że banki prowadziły operacje, których nie rejestrowały. Nikt jednak nie wiedział, że te instytucje chyliły się ku upadkowi;

2) ta polityka menedżerów (prowadzenia operacji bankowych bez ich rejestrowania) była świadomym działaniem w wyścigu z konkurencją opartym na zysku krótkoterminowym;

3) słabe, niewystarczające regulacje rządowe umożliwiły zarządzanie tymi firmami w tak katastrofalny sposób.

Trwa debata z Paulem Krugmanem. Martin Baily odpowiada. On jednak nie obwinia ekonomistów, zastanawia się raczej czy kiedykolwiek idee ekonomiczne miały tak wielki wpływ, jaki przypisuje im Krugman. Dyskutuje z nim też John Cochrane.


Artykuły powiązane

Ekonomia jako nauka o zmniejszaniu ubóstwa (podcast)

Kategoria: Trendy gospodarcze
Co nowego wprowadzili do ekonomii Esther Duflo, Abhijit Banerjee oraz Michael Kremer? – analizuje doktor Michał Brzeziński z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Maciejem Danielewiczem z portalu Obserwator Finansowy.
Ekonomia jako nauka o zmniejszaniu ubóstwa (podcast)

Trudny rozwód z Europą

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rynki finansowe zareagowały pozytywnie na zawartą 17 października 2019 r. w Brukseli umowę między rządem Borisa Johnsona a Unią Europejską. Zmniejsza to ryzyko destrukcyjnego brexitu bez umowy. We wtorek 22 października brytyjska Izba Gmin poparła umowę, jednak odrzuciła szybki harmonogram prac nad ustawą.
Trudny rozwód z Europą

Dysonans między perspektywą krótko- i długoterminową

Kategoria: VoxEU
Modelowanie ryzyka krótkoterminowego jest relatywnie łatwe. Ponieważ proces zarządzania ryzykiem oparty jest na pomiarach statystycznych, podejmowanie decyzji jest ukierunkowane coraz bardziej na perspektywę krótkoterminową, choćby ostateczne cele miały charakter długoterminowy.
Dysonans między perspektywą krótko- i długoterminową