Niemcy boją się porozumienia UE-USA

Jesteśmy świadkami wykuwania się paktu o Transatlantyckim Partnerstwie Handlowo-Inwestycyjnym między USA a Europą. Może on być jednym z najodważniejszych paktów o wolnym handlu w historii, gdyż znosi właściwie wszystkie cła i taryfy dzielące te bloki ekonomiczne oraz obniża bariery dla handlu i inwestycji.
Niemcy boją się porozumienia UE-USA

(CC BY Michael Fleshman)

Biorąc pod uwagę słaby wzrost strefy euro, można by oczekiwać, że Europejczycy z radością powitają to porozumienie. A jednak rośnie wobec niego opozycja.

Najsilniejsza krytyka pojawia się… w Niemczech, czyli kraju będącym największym eksporterem Unii Europejskiej. Obawy dotyczą m.in. rozprzestrzeniania się żywności modyfikowanej genetycznie. Jest tak po części dlatego, że negocjacje w sprawie paktu przeprowadzane są za zamkniętymi drzwiami. To po prostu nie może być przyjęte życzliwie w dobie powszechnej nieufności i publicznych nacisków by rządy i lobbyści działali przejrzyście.

Cały komentarz na stronie Financial Times.

(CC BY Michael Fleshman)

Tagi


Artykuły powiązane

Żywności nie zabraknie, ale będzie jeszcze droższa

Kategoria: Sektor niefinansowy
Jeśli ograniczymy produkcję zbóż w Europie, chroniąc środowisko, to ktoś będzie musiał tę produkcję przejąć. Prawdopodobnie będą to kraje Ameryki Południowej, gdzie presja na ochronę środowiska naturalnego jest o wiele mniejsza – mówi dr Jakub Olipra, starszy ekonomista w Credit Agricole Bank Polska.
Żywności nie zabraknie, ale będzie jeszcze droższa