Niezatapialna

Nawet 6 Nobli nie podważyło wiary w krzywą Phillipsa.

Brian Domitrovic, historyk gospodarki i autor „Econoclasts: The Rebels Who Sparked the Supply-Side Revolution and Restored American Prosperity” pokazuje w Forbesie pokazuje, że 6 Nagród Nobla zostało przyznanych ekonomistom, którzy podważali krzywą Phillipsa. Byli to Edmund Phelps, Robert Lucas, Robert Mundell, Milton Friedman,  Friedrich Hayek i George Buchanan.

„Pół tuzina Nagród Nobla okazało się niewystarczające aby zepchnąć ideę krzywej Phillipsa na margines, pomimo poważnych szkód jakie wyrządziła amerykańskiej gospodarce w ciągu ostatnich dekad. Gdyby nawet przyznano kolejne, będą tak samo bezsilne w starciu z prawdziwymi siłami politycznymi, intelektualną miałkością i przytłaczającymi błędami Rezerwy Federalnej.”


Tagi


Artykuły powiązane

Krzywa Phillipsa: żywa czy martwa?

Kategoria: VoxEU
Szacunki krzywych Phillipsa dla płac i cen na podstawie amerykańskich danych regionalnych wskazują, że krzywa Phillipsa żyje i ma się dobrze. Linie regresji wykazują strome, znaczne nachylenie, z istotnymi elementami nieliniowości w zakresie reaktywności płac i inflacji na zacieśnienie na rynkach pracy.
Krzywa Phillipsa: żywa czy martwa?

Czego nie przeczytamy w podręcznikach ekonomii?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Lista zagadnień, które nie są dyskutowane w najbardziej popularnych podręcznikach do nauki ekonomii jest długa. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na te kwestie, które są wprawdzie obecne w podręcznikach ekonomii, ale sposób przedstawienia ich związany jest ze swego rodzaju nadużyciami intelektualnymi.
Czego nie przeczytamy w podręcznikach ekonomii?

Zaskakujące kulisy powstania Nagrody Nobla z ekonomii

Kategoria: Trendy gospodarcze
Peter Nobel, z rodziny słynnego wynalazcy, porównał ekonomicznego Nobla do „kukułczego jaja”, które zostało podrzucone bez woli „rodziców”, czyli fundacji przyznającej nagrody. Kulisy tego wydarzenia opisują Avner Offer i Gabriel Söderberg w książce „The Nobel Factor: The Prize in Economics, Social Democracy, and the Market Turn”.
Zaskakujące kulisy powstania Nagrody Nobla z ekonomii