Autor: Katarzyna Kozłowska

Publicystka, wydawca książek ekonomicznych, koordynator projektów medialnych.

Od pizzy do wiedzy

Od pizzy do wiedzy

Paul Trummer, Pizza Globale, Econ Verlag

Tym razem nie będzie o kryzysie. A w każdym razie nie o kryzysie ekonomicznym, zapoczątkowanym w 2008 roku. Paul Trummer jest wiedeńskim dziennikarzem biznesowym (pisze m.in. dla „Wiener Tageszeitung Kurier). W ubiegłym roku wydał książkę, która w dość niepowtarzalny sposób opowiada o światowym rynku spożywczym i o międzynarodowym rolnictwie. Otóż Trummer tłumaczy mechanizmy rządzące tym biznesem nie tyle ze znanej dobrze perspektywy kieszeni czytelnika, co przez… żołądek. Jego książka pt. „Pizza Globale. Ein lieblingsessen erklärt die welt wirtschaft“ („Globalna Pizza. Światowa gospodarka z perspektywy łasucha” – tak mogłoby brzmieć polskie tłumaczenie tytułu) kreśli stan współczesnych rynków, używając za probierz pizzy.

Kolejne rozdziały książki to „Nowe odżywianie”, „Dodatki do sukcesu”, „Ciasto”, „Sos pomidorowy”, „Ser” i tak dalej. Poszczególne składniki pizzy służą Trummerowi do opisywania rzeczywistości. Na przykład do nakreślenia sposobu pracy globalnych wytwórców. Dziennikarz zmaga się z problemem rosnących cen zboża, modyfikowanych genetycznie roślin i warzyw, pokazuje wektory eksportu w Europie i do Europy. Wyjaśnia, w jaki sposób wielcy wytwórcy, narzucając ludziom pewien styl życia, osiągają swoje ekonomiczne cele.

Z uwagi na aspekt demaskatorski oraz globalne spektrum, kiążka podobna jest nieco do dzieła Naomi Klein sprzed kilku lat – „No logo”. Jednak Trummer skupia się prawie wyłącznie na żywności, a w epilogu robi coś, co wykracza daleko poza ramy literatury ekonomicznej. Udziela bowiem wskazówek o do tego, jak zmienić swoje nawyki żywieniowe. Co jeść i jak jeść, żeby nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, żyło nam się lepiej.

Czy to ciekawa formuła pisania o biznesie? Na pewno nieczęsto spotykana.

Paul Trummer, Pizza Globale, Econ Verlag

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Rolnictwo czeka klimatyczna rewolucja

Kategoria: Analizy
Ocieplenie klimatu zagraża rolnictwu i bezpieczeństwu żywnościowemu, generując ogromne koszty dla gospodarek. Jednocześnie to właśnie działalność rolnicza wpływa w ogromnym stopniu na zmiany klimatyczne, odpowiadając za jedną czwartą globalnej emisji gazów cieplarnianych. Sposób gospodarowania ziemią musi się zatem zmienić.
Rolnictwo czeka klimatyczna rewolucja

Koronawirus uderzy w niemiecką gospodarkę

Kategoria: Trendy gospodarcze
Z uwagi na rozwijającą się epidemię koronawirusa obniżyliśmy naszą prognozę dla tempa wzrostu niemieckiego PKB na rok 2020 o 0,3 pkt. proc., do 0,7 proc. – mówi Stefan Schneider, główny ekonomista Deutsche Bank Research ds. Niemiec.
Koronawirus uderzy w niemiecką gospodarkę

Turystyka ucierpi pierwsza

Kategoria: Trendy gospodarcze
Sprawa jest prosta. Nie ma ruchu, nie ma kasy. Ile jej zabraknie, okaże się niebawem, albo później i wtedy będzie jeszcze gorzej. Epidemie i pandemie, bardzo źle wpływają na ludzkość, a najbardziej na podróże.
Turystyka ucierpi pierwsza