Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson (©Nobel Media. Ill. Niklas Elmehed)
Tegoroczni laureaci, Paul Milgrom i Robert Wilson, badali, jak działają aukcje. Swoje spostrzeżenia wykorzystali również do zaprojektowania nowych formatów aukcji dla towarów i usług, które trudno sprzedać w tradycyjny sposób, takich jak częstotliwości radiowe. Ich odkrycia przyniosły korzyści sprzedawcom, kupującym i podatnikom na całym świecie – tak decyzję uzasadnia Królewska Szwedzka Akademia Nauk.
Komunikat wyjaśnia, że Robert Wilson opracował teorię aukcji przedmiotów o wspólnej wartości – która jest z góry niepewna, ale ostatecznie taka sama dla wszystkich. Przykładem może być przyszła wartość częstotliwości radiowych lub ilość minerałów na określonym obszarze. Wilson pokazał, dlaczego racjonalni oferenci mają tendencję do składania ofert poniżej ich własnego najlepszego oszacowania wspólnej wartości: martwią się klątwą zwycięzcy – to znaczy, że zapłacą za dużo i przegrają.
Paul Milgrom sformułował natomiast bardziej ogólną teorię aukcji, która nie tylko dopuszcza wspólne wartości, ale także wartości prywatne, które różnią się w zależności od oferenta. Przeanalizował strategie ustalania stawek w wielu dobrze znanych formatach aukcji, wykazując, że format zapewni sprzedającemu wyższe oczekiwane przychody, gdy oferenci dowiedzą się więcej o wzajemnych szacunkach wartości podczas licytacji.
Urodzony w 1948 r. Paul R. Milgrom uzyskał tytuł doktora w 1979 r. na Stanford University. Z kolei urodzony w 1937 r. Robert B. Wilson, emerytowany profesor Stanford University, swój doktorat obronił na Harvard University w 1963 r.
Oprac. MJ