Podcast: Bez własnej waluty i niezależnego banku centralnego nie dogonimy Zachodu

Zapraszamy do słuchania kolejnego odcinka podcastu Obserwatora Finansowego. Z prof. Erykiem Łonem rozmawiamy o własnej walucie i niezależności banku centralnego.
Podcast: Bez własnej waluty i niezależnego banku centralnego nie dogonimy Zachodu

Polski złoty (źródło: archiwum NBP)

Polska nie jest skazana na bezalternatywną drogę w stronę wspólnej waluty. Suwerenność monetarna i niezależność banku centralnego powinna być kierunkiem dla polskiej polityki ekonomicznej. Kraje, które mają własne waluty, dysponują swoistym amortyzatorem gospodarczym. Euro to przede wszystkim projekt polityczny, który wysysa niezależność z poszczególnych państw członkowskich. Alternatywą dla strefy euro jest suwerenność monetarna. Własny bank centralny, własny pieniądz to możliwość prowadzenia polityki suwerennej, ponieważ  państwo dysponuje instrumentami polityki gospodarczej. Z tego też względu kraje z własnymi walutami rozwijają się szybko. Okres pandemii pokazał, że państwa posiadające własną walutę lepiej przeszły przez kryzys związany z COVID-em, w tym także i Polska. Unia walutowa ma doprowadzić do stworzenia jednego federalnego państwa europejskiego  – mówi prof. Eryk Łon, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

 

Słuchaj podkastu Obserwatorfinansowy.pl na Spotify:

https://open.spotify.com/episode/5BWVMV8LgBC2WvnHf6TUZG

Polski złoty (źródło: archiwum NBP)

Tagi


Artykuły powiązane

Podcast: Nowe oblicza globalizacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Czy globalizacja zmienia swoje oblicze? Czy pragnienie maksymalizacji zysków okazało się drogą donikąd? W jaki sposób pandemia zmieniła procesy w światowej gospodarce?
Podcast: Nowe oblicza globalizacji

Podcast: Rewolucja cyfrowa zmieni naszą gospodarkę

Kategoria: Trendy gospodarcze
Zapraszamy do słuchania kolejnego odcinka podcastu Obserwatora Finansowego. Z doktorem Grzegorzem Lewickim rozmawiamy o tym, co czeka światową gospodarkę w związku z rozwojem możliwości sztucznej inteligencji.
Podcast: Rewolucja cyfrowa zmieni naszą gospodarkę