Podcast: Płatność odroczona ma swoje zalety ale pamiętajmy o ryzyku

Rynek instrumentów finansowych w Polsce ciągle poszerza się o nowe możliwości. Płatność odroczona to coraz popularniejszy instrument finansowy. W rozmowie z Agnieszką Wachnicką, prezesem Fundacji Rozwoju Rynku Kapitałowego tłumaczymy, jak z niego bezpiecznie korzystać.
Podcast: Płatność odroczona ma swoje zalety ale pamiętajmy o ryzyku

© GettyImages

Rynek finansowy zmienia się nieustannie, wciąż pojawiają się nowe usługi. I taką właśnie usługę stanowi płatność odroczona – z reguły na okres do trzydziestu dni. Czym się różni płatność odroczona od zapłaty przy pomocy karty kredytowej? Otóż karta łączy nas umową z bankiem, który wydał kartę, podczas gdy płatność odroczona stanowi instrument, z którego mogą skorzystać wszyscy. Płatności mogą być wygodną formą dokonywania zakupów. Choć dotyczą zazwyczaj stosunkowo niewielkich płatności, powinniśmy unikać nadmiernego zadłużenia, gdyż przy regularnym stosowania tego instrumentu łatwo ulec pokusie dokonywania zakupów, na które nie zdecydowalibyśmy się w przypadku natychmiastowej konieczności uregulowania naszego zobowiązania.

Zachęcamy do odsłuchania całości podcastu na Spotify OF:

Płatność odroczona ma swoje zalety ale pamiętajmy o ryzyku – Obserwator Finansowy | Podcast on Spotify

© GettyImages

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Rewolucja na polskim rynku płatności – kierunek zmian

Kategoria: Usługi finansowe
Na polskim rynku w ostatnich latach nastąpiła prawdziwa rewolucja w sposobie realizacji płatności, polegająca na ogromnym wzroście liczby transakcji bezgotówkowych. Pomimo spadku udziału gotówki w transakcjach dokonywanych w Polsce jej wykorzystanie nadal pozostaje znaczące. Konieczne jest zapewnienie dostępu do zróżnicowanych metod sposobów płatności, aby konsument mógł wybrać najbardziej dogodną dla niego metodę – podkreśla Robert Klepacz, zastępca dyrektora Departamentu Systemu Płatniczego NBP.
Rewolucja na polskim rynku płatności – kierunek zmian

Rewolucja na indyjskim rynku płatności

Kategoria: Analizy
Indie są jednym z liderów w płatnościach natychmiastowych – przesyłanych i rozliczanych w czasie rzeczywistym, w ciągu kilkunastu minut. Ich wdrażanie nabrało tempa w pandemii, a dużą rolę odgrywa w tym procesie indyjski bank centralny. Inkluzja finansowa hinduskiego społeczeństwa znacznie przyśpieszyła.
Rewolucja na indyjskim rynku płatności

Podcast: Uchodźcy z Ukrainy są szansą

Kategoria: Wskaźniki ekonomiczne
W kolejnym podcaście Obserwatora Finansowego rozmawiamy z prof. Markiem Kośnym, profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu o zagadnieniu kluczowym dla polskiego życia społeczno-gospodarczego – kwestii uchodźców ukraińskich.
Podcast: Uchodźcy z Ukrainy są szansą