Podcast Podcast: Złoto jako najlepsze zabezpieczenie

Ostatnie lata były trudnym czasem dla Europy, która musiała zmierzyć się z licznymi kryzysami. Jedną ze zmian, z którą prawdopodobnie kontynent będzie się musiał zmierzyć, mogą być napięcia monetarne wywołane dedolaryzacją świata. W takim świecie bezpieczną przystanią może okazać się złoto, o czym mówił prof. ekonomii Konrad Raczkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w rozmowie z „Obserwatorem Finansowym”.

Rozmówca w swojej wypowiedzi skoncentrował się na zagadnieniu, czy złoto wciąż jest postrzegane jako nośnik wartości, za który uważany było przez wieki. „Staram się pokazać z punktu widzenia finansowego, że nie tylko ma to wartość najwyższą – i to nie tylko w moim przekonaniu ale też banków centralnych, w tym Europejskiego Banku Centralnego. Szlachetny kruszec był, jest i będzie punktem referencyjnym dla innych walut i rezerw generalnie” – stwierdził.

Profesor porównał różnicę w wartości między złotem a obecnym środkiem płatniczym, czyli pieniądzem papierowym. „Jeżeli wyjąłbym w tej chwili banknot, który akurat mam w kieszeni, to znajdziemy tam napis, że jest to prawny środek płatniczy. […] To oznacza, że to jest wartość, którą my przyjmujemy z dobrodziejstwem inwentarza — że to jest tyle warte. Nominał jest tyle wart, gdyż wierzymy, że jest tyle wart. Za tym bowiem stoją państwa, banki centralne, które gwarantują, że ta moneta i ten papier będzie tyle wart. Papier zaś, z punktu widzenia fizycznego druku, jest niewiele warty. Jest tyle wart, ile nasze zaufanie do niego. […] Dlatego, że pieniędzy możemy sobie dodrukować tyle ile chcemy — Polska, USA, Europejski Bank Centralny może dodrukować czysto teoretycznie. Złota natomiast nie wydobędziemy tyle, ile chcemy, bo zasoby nie są niewyczerpalne. Dlatego to jest inny rodzaj wartości”– ocenił ekonomista.

Gość zwrócił uwagę, że dawne potęgi historyczne budowały swoją siłę na złocie. Dopiero w XX w. status tego cennego kruszcu uległ zmianie, co doprowadziło do przekształcenia dotychczasowego systemu. Prof. Raczkowski zauważył jednak, że w ostatnim czasie można zaobserwować zmianę, bowiem m.in. Europejski Bank Centralny podąża w kierunku wprowadzenia nowego standardu złota.

Rozmowa została przeprowadzona 1 lipca 2024 r.

Całość podcastu na platformie Spotify


Tagi