Szkoła Główna Handlowa po raz kolejny była w 2024 r. partnerem merytorycznym Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Tegoroczny raport SGH dotyczył sytuacji gospodarek regionu Europy Środkowo-Wschodniej w obliczu szoków ostatnich lat.
„Zastanawialiśmy się, jaka jest sytuacja w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, ale też co trzeba zrobić, żeby zapewnić rozwój ich gospodarek w tych trudnych czasach. Bo co prawda pandemia minęła, ale mamy tę straszliwą wojnę w Ukrainie, cały czas mamy niepewność i w tych warunkach musimy jakoś funkcjonować i to nawet bardzo dobrze funkcjonować” – stwierdził Wachowiak.
Gość OF przedstawił najważniejsze wyzwania przed jakimi stoi polska gospodarka. Zdaniem rektora SGH do głównych barier wzrostu długookresowego należą ciasny rynek pracy, charakteryzujący się deficytem wykwalifikowanych pracowników oraz niska stopa inwestycji w gospodarce.
„Do tych głównych wyzwań zaliczam przede wszystkim rynek pracy. W czasie rozmów z przedsiębiorcami, to praktycznie wszyscy powtarzają, że potrzebujemy pracowników. Potrzebujemy kompetentnych pracowników, których nie ma na rynku pracy. My bez dobrej polityki migracyjnej sobie nie poradzimy. Co mam na myśli mówiąc „dobrej polityki migracyjnej”? Chodzi o taką politykę, która zapewni nam przypływ pracowników z zagranicy, ale tych kompetentnych, którzy szybko przystosowują się do naszych warunków i kultury” – uważa rektor SGH.
Aby pobudzić aktywność inwestycyjną konieczne są w pierwszym rzędzie inwestycje prywatne, ale ważne jest także dynamizowanie inwestycji publicznych.
„Drugim ważnym wyzwaniem są inwestycje. Co prawda te inwestycje teraz wzrosły, ale one nadal są małe w porównaniu z konsumpcją. A przecież rozwój opiera się na dwóch filarach konsumpcji i inwestycjach. I dla mnie ten filar inwestycyjny jest bardzo ważny. Teraz zwiększenie inwestycji jest spowodowane tym, że są duże nakłady na obronność kraju i to bardzo dobrze biorąc pod uwagę obecną sytuację. Ale trzeba rozwinąć i inwestycje prywatne, i inwestycje publiczne” – stwierdził prof. SGH.
Rozmówca podkreślił też, że właściwa i szybka reakcja na te wyzwania jest konieczna dla wzmocnienia potencjalnego wzrostu polskiej gospodarki, aby uodpornić ją na kolejny, prawdopodobny kryzys.
Jednym z czynników, które mogą w pewien sposób kompensować braki na rynku pracy są nowe technologie. Zdaniem rektora konieczne jest rozwijanie transformacji cyfrowej polskiej gospodarki.
„Ta strategia cyfryzacji musi być. Bo dobra strategia powinna składać się z dwóch części – z celów strategicznych i ze sposobów realizacji tych celów. I wtedy można powiedzieć, że to jest dobra strategia” – stwierdził Piotr Wachowiak.