Powrót barteru

Wraca zainteresowanie umową barterową - podkreśla na swoim blogu, ekonomista który przewidział kryzys Michael Panzner.

Im bliżej G20 tym częstsze nowoływania bankierów by nie wprowadzać regulacji. Zwłaszcza dotyczących rynku derywatyw. Prof. Simon Johnson, były ekonomista Banku Swiatowego, omawia trzy najczęściej powtarzane mity na temat rynku finansowego:

1) gospodarka potrzebuje finansów

2) innowacje finansowe wytwarzają wartość, chociaż nie są doskonałe;

3) nie zabijajmy kury, która znosi złote jaja.

Johnson ma wątpliwości czy sfera finansowa służyła kiedykolwiek komuś poza sobą samym. A innowacje finansowe służyły głównie menadźerom wielkich korporacji. Czy da się wykazać, że korzyści społeczne (np niższy koszt kapitału, lepsza możliwość podejmowania pozafinansowego ryzyka) przeważają nad poteżnymi kosztami fiskalnymi, które są teraz widoczne?

Na ten sam temat pisze Lawrence Summers cytowany na blogu Brada DeLonga.

Michael Panzner zwraca uwagę na powrót zainteresowania barterem. Jego zdaniem to może być przeczucie zbliżającej się inflacji.


Tagi


Artykuły powiązane

Przepływy kapitału do gospodarek państw Inicjatywy Trójmorza

Kategoria: Analizy
Specyfiką napływu kapitału do państw należących do Inicjatywy Trójmorza w latach 2000-2019 było przede wszystkim to, że kraje te absorbowały kapitał głównie w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Przepływy kapitału do gospodarek państw Inicjatywy Trójmorza

Sprawa klimatyczna – obowiązki Zachodu, powrót do energii atomowej

Kategoria: Analizy
Wierzymy, że problem z energią i klimatem nie jest być może tak wielki, jak mówią, bo uratują nas wiatry, słońce, wodór i wynalazki do wynalezienia już niedługo. Mówią też jednak, że nadzieja jest  matką głupich. I mogą mieć rację, bo problem jest globalny, a realizacja – niestety - narodowa.
Sprawa klimatyczna – obowiązki Zachodu, powrót do energii atomowej