Powszechne twierdzenia nt gospodarek rozwiniętych to mity (podcast)

17.02.2020
Stany Zjednoczone rozwijają się szybciej i stoją na wyższym poziomie rozwoju gospodarczego niż Europa, a Japonia od 30 lat znajduje się w stagnacji – to powszechne twierdzenia na temat gospodarek rozwiniętych. Nie mają one jednak zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością - tłumaczy w podcaście Obserwatora Finansowego Maciej Stefański, ekspert Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.
27.01_srodek1


USA są zdecydowanym liderem gospodarczym na świecie, i pod względem innowacyjności gospodarki, i pod względem potencjału PKB. Taki jest powszechny pogląd społeczeństw zachodnich. Wskaźnik PKB nie jest jednak najlepszą miarą rozwoju gospodarczego. Dlaczego? PKB może rosnąć ze względu na efekt skali, np. ze względu na przyrost naturalny i liczbę imigrantów. I tu USA mają zdecydowaną przewagę. Jeśli chcemy porównać dokładniej gospodarki takie jak amerykańska, europejska i japońska powinniśmy sięgnąć po inne narzędzia, np. PKB per capita, PKB na pracownika, czy na godzinę pracy.

Te dodatkowe miary pokazują, że dystans gospodarek europejskiej i japońskiej do amerykańskiej nie jest aż tak duży, a niektóre parametry gospodarcze wyglądają nawet lepiej w UE niż w USA, a z kolei Japonia nie jest aż tak dotknięta od wielu lat stagnacją.

 


Tagi


Artykuły powiązane