Prof. Jacek Łaszek: Popyt na mieszkania spadnie o 25-30 proc.

– Sama reakcja kredytowa spowoduje 25 do 30 proc. spadku popytu, ale trudno powiedzieć jaki będzie bilans ostateczny, liczony z czynnikami działającymi w przeciwną stronę. Ludzie szukają lokat, a mieszkania przechowują wartość, ale w długim okresie. W krótkim są dobrem mało płynnym – mówi prof. Jacek Łaszek, doradca w Departamencie Stabilności Finansowej NBP, odpowiedzialny za raporty z rynku nieruchomości.

W wywiadzie także o tym gdzie wypatrywać pierwszych symptomów ewentualnego spadku cen – na rynku pierwotnym czy wtórnym, oraz o tym co mówią teraz pośrednicy mieszkaniowi i czy obawiać się funduszy inwestujących w mieszkania na wynajem.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Rynku nieruchomości, quo vadis?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Otoczenie jest trudne. Pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja, wzrost kosztów, brak kadr. Choć dziś dominuje niepewność, to rynek nieruchomości podlega długoterminowym trendom.
Rynku nieruchomości, quo vadis?

Co wpływa na ceny nieruchomości?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Większy popyt na przestrzeń mieszkalną i bezprecedensowe interwencje w zakresie polityki publicznej wyjaśniają odmienne trendy w zakresie cen nieruchomości podczas pandemii i w czasie globalnego kryzysu finansowego.
Co wpływa na ceny nieruchomości?