Rynek tak chce

W wypadku polityki gospodarczej, współczesnym odpowiednikiem zawołania krzyżowców jest "Rynek tak chce". Ale czy ci, którzy go używają wiedzą, czego chce rynek?
Rynek tak chce

Paul Krugman (CC BY-ND Center-for-American-Progress)

Średniowieczne krucjaty rozpoczynano zawołaniem „Bóg tak chce”. Ale czy naprawdę krzyżowcy wiedzieli, czego chciał Bóg? Biorąc pod uwagę efekt ich wypraw, niekoniecznie. W wypadku polityki gospodarczej, współczesnym odpowiednikiem zawołania krzyżowców jest „Rynek tak chce”. Ale czy ci, którzy go używają wiedzą, czego chce rynek?

Znów – raczej nie. Powtarza nam się, że rządy nie powinny łagodzić bólu zawirowań gospodarczych, żeby uniknąć kary wymierzanej przez finansowych bogów za nadmierne miłosierdzie. Tyle, że same rynki nigdy raczej nie uważały, że te „ofiary z ludzi” na ołtarzu gospodarki są naprawdę konieczne. Inwestorzy na przykład – mówiono nam – mieli być przerażeni deficytem budżetowym USA, który ma nas zmienić w drugą Grecję. Mieli, ale nie byli. Rentowność obligacji utrzymała się na niskim poziomie.

Jak gospodarczy krzyżowcy ustosunkowali się do porażki swoich przewidywań? Głównie wypierając ją ze świadomości.

Cały komentarz na stronie New York Timesa.

Paul Krugman (CC BY-ND Center-for-American-Progress)

Tagi


Artykuły powiązane

Pandemia ożywiła rynek kapitałowy

Kategoria: Rynki kapitałowe
Mimo galopujących zmian technologicznych, rynki finansowe jeszcze przez dekady będą wyglądały podobnie, jak dziś: będą nimi rządziły chciwość i strach, a ludzie będą popełniali błędy finansowe – mówi prof. Krzysztof Borowski z warszawskiej SGH.
Pandemia ożywiła rynek kapitałowy

Zniewolony konsument na wolnym (?) rynku

Kategoria: Trendy gospodarcze
Zarówno studia literatury przedmiotu, jak i społeczno-gospodarcza rzeczywistość potwierdzają, że występowanie manipulacji i oszustw to nieodłączna cecha wolnego rynku. Wolny rynek jest bowiem wolny do wszystkiego, zarówno do oferowania dóbr użytecznych społecznie, jak i antydóbr, rynkowych śmieci i sztucznego kreowania potrzeb.
Zniewolony konsument na wolnym (?) rynku

Wolny rynek nie jest sprawiedliwy

Kategoria: Społeczeństwo
Wolny rynek nie jest sprawiedliwy – często w wyniku jego działania ludzie nie dostają tego, na co zasługują. Uważał tak m.in. wolnorynkowy ideolog Friedrich A. Hayek. Dlaczego zatem sprzeciwiał się redystrybucji dochodów? Wyjaśnia to w swojej książce prof. M. Sandel.
Wolny rynek nie jest sprawiedliwy