Słaba rupia nie zwiastuje kryzysu w Indonezji

Wartość rupii indonezyjskiej mocno słabła w ostatnich kilku miesiącach. Ostatni raz tak duże spadki waluta notowała w czasie kryzysu azjatyckiego w latach 1997-1998.
Słaba rupia nie zwiastuje kryzysu w Indonezji

Indonezja (CC By NC SA robynejay)

Indonezja była wówczas epicentrum tego kryzysu, który z perspektywy historii okazał się przygrywką do wielkiego kryzysu zanotowanego dekadę później. Czy powinniśmy się bać powtórki takiego ciągu wydarzeń?

Nie sądzę, ale obecne wydarzenia z całą pewnością przywołują na myśl tamte wydarzenia sprzed 16 lat i przypominają nam, jak niewiele z nich się nauczyliśmy. Nie zreformowaliśmy przemysłu finansowego, a przeciwnie – od tamtej pory deregulacja tylko przyspieszała. Nie nauczyliśmy się także, jak zachowywać się, gdy uderza kryzys. Tak naprawdę nie tylko popełniamy w kółko te same błędy, ale w pewnych kwestiach wręcz radzimy sobie gorzej.

>>czytaj też: Indie i Indonezja w kłopotach

Przykład? Porównajmy Indonezję z Grecją. W 1998 r. PKB Indonezji skurczył się o 13 proc., ale już w 2000 r. jej gospodarka znowu rosła, by w 2003 r. być o 73 proc. większą niż sześć lat wcześniej. W Grecji mamy nieustanną recesję od 2007 r. i w 2013 r. wciąż nikt nie wie, kiedy rozpocznie się ponowny wzrost.

>>cały komentarz: NYTimes.com

oprac. SS

Indonezja (CC By NC SA robynejay)

Tagi


Artykuły powiązane

Indonezja: mniej węgla, więcej cyfryzacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Indonezja staje wobec społeczno-gospodarczych wyzwań wynikających z procesów dekarbonizacji i cyfryzacji, którym od dwóch lat towarzyszy pandemia.
Indonezja: mniej węgla, więcej cyfryzacji

"Samowystarczalne Indie" mogą się wolniej rozwijać

Kategoria: Trendy gospodarcze
Znaczny wzrost ceł, zawieszenie umów handlowych, hojne dotacje dla zagranicznych producentów – protekcjonizm torował sobie w Indiach drogę na długo przed pandemią COVID-19. Sądząc po strategii samowystarczalności gospodarczej, forsowanej obecnie przez rząd Narendry Modiego, zadomowił się na dobre.
'Samowystarczalne Indie' mogą się wolniej rozwijać

Indie i Chiny: trudne sąsiedztwo

Kategoria: Sektor niefinansowy
Na całym świecie panuje zgoda co do tego, że drugim po Chinach największym "wschodzącym rynkiem" są Indie. Oba kolosy traktuje się jako nadzieję przyszłości i wróży im wzrost znaczenia na globie. A jakie są relacje między tymi krajami?
Indie i Chiny: trudne sąsiedztwo