Słaba rupia nie zwiastuje kryzysu w Indonezji

Wartość rupii indonezyjskiej mocno słabła w ostatnich kilku miesiącach. Ostatni raz tak duże spadki waluta notowała w czasie kryzysu azjatyckiego w latach 1997-1998.
Słaba rupia nie zwiastuje kryzysu w Indonezji

Indonezja (CC By NC SA robynejay)

Indonezja była wówczas epicentrum tego kryzysu, który z perspektywy historii okazał się przygrywką do wielkiego kryzysu zanotowanego dekadę później. Czy powinniśmy się bać powtórki takiego ciągu wydarzeń?

Nie sądzę, ale obecne wydarzenia z całą pewnością przywołują na myśl tamte wydarzenia sprzed 16 lat i przypominają nam, jak niewiele z nich się nauczyliśmy. Nie zreformowaliśmy przemysłu finansowego, a przeciwnie – od tamtej pory deregulacja tylko przyspieszała. Nie nauczyliśmy się także, jak zachowywać się, gdy uderza kryzys. Tak naprawdę nie tylko popełniamy w kółko te same błędy, ale w pewnych kwestiach wręcz radzimy sobie gorzej.

>>czytaj też: Indie i Indonezja w kłopotach

Przykład? Porównajmy Indonezję z Grecją. W 1998 r. PKB Indonezji skurczył się o 13 proc., ale już w 2000 r. jej gospodarka znowu rosła, by w 2003 r. być o 73 proc. większą niż sześć lat wcześniej. W Grecji mamy nieustanną recesję od 2007 r. i w 2013 r. wciąż nikt nie wie, kiedy rozpocznie się ponowny wzrost.

>>cały komentarz: NYTimes.com

oprac. SS

Indonezja (CC By NC SA robynejay)

Tagi


Artykuły powiązane

Świat ucieka Rosji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosji grozi długoletnia stagnacja gospodarcza. Wysokie ceny ropy nie kreują już impulsów prorozwojowych, a sankcje pogłębiają izolację gospodarki rosyjskiej.
Świat ucieka Rosji

Ekonomia narracji, czyli jak poprawić słabą skuteczność prognoz

Kategoria: Trendy gospodarcze
Bez analizy tego, co ludzie sobie opowiadają, nie da się skutecznie przewidywać kierunku rozwoju gospodarki – pisze zdobywca Nagrody Nobla z ekonomii Robert J. Shiller w książce „Narrative Economics: How Stories Go Viral and Drive Major Economic Events”.
Ekonomia narracji, czyli jak poprawić słabą skuteczność prognoz

Indie: Obrotowe mocarstwo

Kategoria: Wskaźniki ekonomiczne
Zakłada się, że o ile nie doszłoby do jakichś nieprzewidzianych zawirowań czy konfliktów już w czwartej dekadzie obecnego stulecia Indie mogą wyjść na pozycję gospodarczego mocarstwa numer dwa, po Chinach.
Indie: Obrotowe mocarstwo