Wielka Brytania na drodze do odbudowy imperium handlowego (podcast)

07.02.2020
Klamka ostatecznie zapadła i Wielka Brytania po 47 latach integracji ze Wspólnotami Europejskimi, a następnie UE, wychodzi ze wspólnoty. Czy po brexicie Brytyjczykom uda się odbudować pozycję imperium handlowego w skali globalnej? Co na to Stany Zjednoczone i Chiny? – tłumaczy w podcaście Obserwatora Finansowego dr Przemysław Biskup, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
PISM Biskup

Przemysław Biskup (©PISM)

Przemysław Biskup (©PISM)

Widać chęć powrotu Wielkiej Brytanii na stare rynki, na których jej obecność została ograniczona z powodu zasad polityki handlowej Unii Europejskiej. Czy to powrót do idei Imperium Brytyjskiego? I tak i nie, nie chodzi bowiem o podboje i ekspansję terytorialną. Szczyt brytyjskiej potęgi imperialnej nie przypadał na okres, kiedy Brytyjczycy kontrolowali najwięcej terytoriów, tylko – kiedy kontrolowali najwięcej handlu. To jest cecha ich myślenia w polityce międzynarodowej. Obecność międzynarodowa ma służyć uczestnictwu w najważniejszych strumieniach handlu. W tym sensie jest to powrót do tradycji imperialnej, ale rozumianej jako powrót na stare rynki.

Czy zapowiada się w takim razie konkurencja z Chinami, również mocno obecnymi handlowo na świecie? Wielka Brytania nie widzi swojej relacji z Chinami w kategoriach antagonistycznej konkurencji. Brytyjczycy systematycznie rozwijają w ostatnich latach bliskie kontakty handlowe z Chinami. Przyszłość relacji brytyjsko-chińskich po brexicie, a w związku z tym przyszłość relacji brytyjsko-europejskich, zależy w pewnym sensie od tego, na ile Stany Zjednoczone zdołają utrzymać swoje przywództwo na świecie, i to nie tylko politycznie, ale też gospodarczo. W sprawie technologii 5G i Huawei rząd brytyjski komunikował, że jest otwarty na propozycje technologiczne amerykańskie, ale jeżeli ich nie będzie, to Wielka Brytania nie chce się odcinać od możliwości, które oferują Chińczycy.


Tagi


Artykuły powiązane