Wszyscy jesteśmy Japończykami

Wszyscy jesteśmy Japończykami

Paul Krugman (CC By commonwealth club)

Jedno pokolenie wstecz, Japonia była powszechnie podziwiana jako niedościgniony wzór. Okładki bestsellerów biznesowych przyozdabiane były samurajami i obiecywały nauczyć nas sekretów japońskiego zarządzania, thrillery pisane przez takich autorów, jak Michael Crichton portretowały japońskie korporacje jako niepokonane niszczycielskie siły szybko utrwalające swoją dominację nad światowymi rynkami.

W końcu jednak Japonia wpadła w niekończący się kryzys i świat przestał się nią interesować. Wyjątkiem była grupa kilku ekonomistów, w której znajdował się Ben Bernanke, szef Rezerwy Federalnej, a także ja. Ci obsesyjnie zainteresowani Japonią ekonomiści postrzegali problemy wyspiarskiego narodu nie jako demonstrację japońskiej niekompetencji, ale jako omen dla nas wszystkich. Jeżeli jeden duży, bogaty stabilny politycznie kraj nagle może wpaść w tak duże tarapaty, to czy podobnie nie może być z innymi krajami?

Okazało się, że może. Obecnie wszyscy jesteśmy w ekonomicznym ujęciu Japończykami. To dlatego japoński eksperyment jest lekcją dla całego świata.

>>cały komentarz: NYTimes.com

oprac. SS

Paul Krugman (CC By commonwealth club)

Tagi


Artykuły powiązane

Jen traci status bezpiecznego schronienia

Kategoria: Waluty
Minęło ponad 30 lat od chwili pęknięcia bańki spekulacyjnej w Japonii, które powstrzymało marsz gospodarki tego kraju na sam szczyt światowej ekstraklasy gospodarczej. Wyjątkiem był kurs jena, który jeszcze przez długi czas zyskiwał na wartości i cieszył się statusem waluty bezpiecznego schronienia.
Jen  traci status bezpiecznego schronienia

Historia 99 czerwonych balonów i jednego w kolorze przekwitającej wiśni

Kategoria: Analizy
W ostatnim tygodniach można było na łamach OF przeczytać dwa artykuły autorstwa Grażyny Śleszyńskiej na temat Japonii. Mimo że autorka stara się uniknąć szafowania zbyt pochopnymi opiniami, to jednak sposób ich formułowania wręcz zachęca do polemiki.
Historia 99 czerwonych balonów i jednego w kolorze przekwitającej wiśni

Co się stało z geniuszem japońskiej inżynierii?

Kategoria: Analizy
Japońskie marki zbudowały swoje imperia na produkcji urządzeń elektrycznych i elektronicznych, tzw. hardware’u. Rewolucja cyfrowa zmieniła jednak oblicze elektroniki poprzez zwielokrotnienie aplikacji i funkcjonalności urządzeń. Nośnikiem wartości jest obecnie „software”.
Co się stało z geniuszem japońskiej inżynierii?