Autor: Katarzyna Kozłowska

Publicystka, wydawca książek ekonomicznych, koordynator projektów medialnych.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o długu, ale boicie się zapytać

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o długu, ale boicie się zapytać

Literatura na miarę czasów. Gdyby książka „Abgebrannt. Unsere Zukunft nach dem Schulden-Kollaps” przełożona została na język polski, jej tytuł brzmiałby „Spłukani. Nasza przyszłość po bankructwie”. Autorzy Hanno Beck (profesor Hochschule Pforzheim, który w 1997 roku wykładał na warszawskiej SGH) i Aloys Prinz (profesor Wilhelms-Universität Münster) wydali ją w Niemczech we wrześniu 2011 roku nakładem wydawnictwa Hanser.

Składające się z 10 części i epilogu dzieło rozpoczyna się od krzepiącej konstatacji, że w ciągu 200 ostatnich lat świat odnotował ponad 300 bankructw państw. To w prologu, który także pełen jest odniesień do dzisiejszej sytuacji. Dalej, na ponad 280 stronach, szczegółowa analiza światowej gospodarki, przez pryzmat problemu zadłużenia. W „Abgebrannt” przeczytać możemy o pierwszych manipulacjach walutowych na świecie, tzw. „psuciu monety”, a potem już – po debiucie pięniądza papierowego – o inflacji, dewaluacji, przyczynach plajt oraz sposobach ich tuszowania.

Ci, którzy z napięciem dziś obserwują sytuację w południowej Europie – próby ocalenia przed politycznym bankructwem (faktyczne bankructwo już się przecież dokonało) Grecji oraz walkę z długiem Irlandii, Hiszpanii i Włoch, będą mogli uporządkować sobie za pomocą tej książki wiedzę dotyczącą tego, jak wpadliśmy w spiralę zadłużenia. Dlaczego w ostatnich dziesięcioleciach wydawaliśmy coraz więcej pieniędzy, na które nie mieliśmy pokrycia, po co ratuje się banki, dlaczego za pomocą dodrukowywanych kwot stymulujemy gospodarkę i jak się to wszystko odbija na kieszeni podatnika? Oto pytania, na które odpowiadają autorzy. W ostatnich rozdziałach próbują też wyjaśnić, co w istocie oznacza bankructwo państwa, jaka jest procedura postępowania w przypadku takiej upadłości i jak w ogóle wydostać się z finansowej dziury. Niestety, czytając „Abgebrannt” odpowiedzi na to ostatnie pytanie nie znalazłam.

Tytuł jest nominowany do nagrody Niemiecka Książka Biznesowa roku 2011.

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Mit przedsiębiorczego państwa

Kategoria: Trendy gospodarcze
Idąc tropem myślenia Mariany Mazzucato przedstawionym w ‘Przedsiębiorczym państwie’ uznać należy, że za moje liberalne poglądy, za mój libertarianizm i anarchokapitalizm, odpowiedzialne jest państwo.
Mit przedsiębiorczego państwa