Autor: Katarzyna Kozłowska

Publicystka, wydawca książek ekonomicznych, koordynator projektów medialnych.

Zbyt wielcy, by upaść

Zbyt wielcy, by upaść

"Too big to fail", Andrew Ross Sorkin, Viking Adult

„Too big to fail” to amerykański kolokwializm, który oznacza mniej więcej tyle, co „wielcy nie pękają”. Wieloletni autor New York Timesa, Andrew Ross Sorkin, zatytułował w ten sposób swoją książkę, która właśnie ukazała się na rynku.

Temat kryzysu finansowego i wielkiej recesji wyjątkowo pochłania Amerykańskich autorów książek, scenariuszy filmowych i dziennikarzy. Choć załamanie amerykańskiej giełdy nastąpiło w połowie 2008 roku (od 2007 roku płynęły już niepokojące sygnały) i od tego czasu poświęcono temu morze publikacji i artykułów, kolejni twórcy odtwarzają atmosferę tamtych letnich i jesiennych dni, próbując dzien po dniu, zebranie po zebraniu, telefon po telefonie odtworzyć historię początku największego od czasów Wielkiej Depresji kryzysu gospodarczego.

„Too big to fail” to właśnie kolejna publikacja poświęcona kulisom tamtych wydarzeń. Napisany w hollywoodzkim stylu thriller należy do gatunku business-narative, czyli do biznesowego non-fiction. To oparta na faktach, ale podlana sensacyjnym sosem historia ludzkiej buty, pewności siebie i chciwości, ale także odwagi, brawury i dobrze pojętej kreatywności, które wożą się w ciemnych luksusowych limuzynach po ulicach Nowego Jorku. Na podstawie książki powstał film, który kilka dni temu miał swoją premierę w amerykańskiej HBO.

Większa część narracji to opisy spotkań w nowojorskiej siedzibie Fed, gabinetach managementu amerykańskich banków inwestycyjnych i próby odtworzenia rozmów telefonicznych pomiędzy najważniejszymi graczami świata amerykańskich finansów. Trzej najważniejsi bohaterowie, będący jednocześnie bohaterami pozytywnymi (good guys) to ówczesny Sekretarz Skarbu Henry Paulson, Dyrektor Banku Rezerw Federalnych (dziś Sekretarz Skarbu) Timothy Geithner oraz szef Fed, Ben Bernanke. Od wydostania się na światło dziennie informacji o fatalnej kondycji Lehman Brothers (ich raport finansowy, przedstawiony przez dyrektor finansową Erin Callan) i problemów giganta ubezpieczeniowego AIG (przejętego później w dużej części przez rząd; dziś AIG zwraca zaciągniętą pożyczkę), trzej bohaterowie gaszą finansowy pożar na Wall Street.

Pełna nomenklatury ze świata rynku kapitałowego książka nie jest wolna od amerykańskiego patosu, maksym poświęconych moralności i patriotyzmowi. Można odnaleźć je choćby w scenach takich jak ta, gdy Bernanke, Paulson i Geithner każą Johnowi Mackowi, prezesowi Morgan Stanley, sprzedać swój znajdujący się w kłopotach bank. – Mam dla was wielki szacunek i szacunek dla waszej pracy. Jesteście patriotami. My, Amerykanie, nigdy nie będziemy w stanie w pełni podziękować wam za to, co robicie. Ale nie zrobię tego. Nie sprzedam banku, z uwagi na 45 tysięcy ludzi, którzy w nim pracują – odpowiada Mack wielkiej trójce. I odkłada słuchawkę.

„Too big to fail” to ponad 600 stron biznesowej przygody.

"Too big to fail", Andrew Ross Sorkin, Viking Adult

Otwarta licencja


Tagi


Artykuły powiązane

Czego nauczyli nas o systemach kursów walutowych trzej wielcy ekonomiści

Kategoria: VoxEU
W ciągu swojej kariery zawodowej Richard Cooper, Robert Mundell i John Williamson wnieśli istotny wkład w różne obszary wiedzy związane z ekonomią międzynarodową, w tym zwłaszcza w odniesieniu do tego, jak postrzegamy kwestię systemów kursów walutowych.
Czego nauczyli nas o systemach kursów walutowych trzej wielcy ekonomiści

Uszczelnianie bezpiecznej przystani na wypadek kolejnej nawałnicy

Kategoria: Analizy
Fed nie schodzi z czołówek prasy. Słowo tapering jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Znacznie mniej mówi się jednak o zmianach w polityce operacyjnej. A szkoda, bo Fed powołał ważne narzędzie w postaci SRF (standing repo facility). Reperkusje tej decyzji mogą być dużo większe niż wzbudzającego strach taperingu.
Uszczelnianie bezpiecznej przystani na wypadek kolejnej nawałnicy