Boom na rynku to winny katastrof budowlanych w Indiach

W Bombaju ludzie przeprowadzają się na peryferia, bo w mieście ceny mieszkań są zbyt wysokie. Będący w fazie boomu sektor nieruchomości jednocześnie podniósł i ceny i wysokość budynków, przyśpieszył prędkość budowy i obniżył jej jakość.
Boom na rynku to winny katastrof budowlanych w Indiach

(CC BY-NC kunal.bhatia)

Ostatnia fala katastrof budowlanych w Bombaju każe przyjrzeć się dokładniej tamtejszym źle wykonanym budynkom. Wydaje się, że każdy tydzień to kolejne doniesienia o zawaleniu się jakiejś budowli. Gdy nadejdą monsuny, liczba związanych z tymi wypadkami ofiar śmiertelnych wzrośnie.

Media i politycy skupiają się na dużej liczbie budynków z ery jeszcze przed uzyskaniem niezależności. Jednak to nie wiek był przyczyną zawalenia się budynku w Thane, mieście graniczącym z Bombajem, w którym zginęło 74 osoby. Ten budynek był jeszcze nieukończony i, jak większość nowych konstrukcji w tym mieście, budowany nielegalnie i bez nadzoru. Tak naprawdę winą za katastrofy należy obarczyć złą politykę urbanistyczną i niekontrolowaną spekulację na rynku nieruchomości.

Większość z katastrof miała miejsce na dalekich peryferiach Bombaju, gdzie można znaleźć budowane w pośpiechu dla bombajskiej klasy średniej bloki mieszkaniowe. Ludzie przeprowadzają się na peryferia, bo w mieście ceny mieszkań są tak wysokie, że nieosiągalne. Będący w fazie boomu sektor nieruchomości jednocześnie podniósł i ceny i wysokość budynków, przyśpieszył prędkość budowy i obniżył jej jakość.

>> cały komentarz: NYTimes.com

oprac. SS

(CC BY-NC kunal.bhatia)

Tagi


Artykuły powiązane

Nierówności a zadłużenie gospodarstw domowych w USA

Kategoria: Trendy gospodarcze
W ciągu minionych 70 lat zadłużenie gospodarstw domowych w USA rosło, osiągając zawrotny poziom. Pod koniec II wojny światowej wskaźnik zadłużenia do dochodu wynosił 30 proc., a po globalnym kryzysie finansowym wzrósł do rekordowych 120 proc. Jak tłumaczyć tak długotrwały, utrzymujący się dziesiątki lat wzrost zadłużenia gospodarstw domowych?
Nierówności a zadłużenie gospodarstw domowych w USA

Odwrócenie historycznych trendów demograficznych na polskim rynku pracy

Kategoria: Analizy
Napływ imigrantów do Polski w ostatnich latach jest zjawiskiem, które nie miało precedensu w najnowszej historii Polski i może stanowić sygnał ważnych zmian dziejących się na naszych oczach także w innych krajach Europy Środkowej.
Odwrócenie historycznych trendów demograficznych na polskim rynku pracy