Chiny muszą zmienić politykę stóp procentowych

Lata sztucznego zaniżania stop procentowych były kluczowe zarówno dla szybkiego wzrostu Chin, jak i wewnętrznych zaburzeń w gospodarce tego kraju. Manipulowanie systemem finansowym w celu przesunięcia pieniędzy od oszczędzających do producentów jest dla Chin, według powszechnej opinii, czymś koniecznym. Jednak nie poświęca się już uwagi strukturze krajowych stóp procentowych.
Chiny muszą zmienić politykę stóp procentowych

Główna siedziba Ludowego Banku Chin (CC BY-NC-SA Bert van Dijk)

Regułą jest, że gdy nominalne stopy procentowe pożyczek idą w parze z nominalnym wzrostem PKB, korzyści z ekspansji kredytowej są efektywnie dystrybuowane pomiędzy oszczędzającymi i użytkownikami kapitału. Kiedy jednak stopy procentowe są niższe, tak jak w Chinach w ciągu ostatnich 30 lat, pożyczkodawcy netto – głównie gospodarstwa domowe – płacą ukryte subsydium pożyczającym. W Chinach pożyczającymi są duże firmy i instytucje państwowe, czy deweloperzy nieruchomości.

To subsydium – sięgające od 5 do 8 proc. PKB – zachęca do nieodpowiedzialnego pożyczania i zaniża dochody gospodarstw domowych. Dlatego właśnie wyeliminowanie tego subsydium jest szczególnie ważne dla zrównoważenia chińskiej ekonomii w kierunku większej konsumpcji i redukcji poziomu nierentownych inwestycji.

Cały komentarz na stronie Financial Times.

Główna siedziba Ludowego Banku Chin (CC BY-NC-SA Bert van Dijk)

Tagi


Artykuły powiązane

Obawy o finanse a krańcowa skłonność do konsumpcji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wyniki prowadzonego w czasie pandemii badania, pokazują, że brytyjskie gospodarstwa domowe, obawiające się o swoją przyszłość finansową - w przypadku jednorazowej korzystnej zmiany dochodu -  zamierzają jednak wydać na konsumpcję więcej niż pozostałe.
Obawy o finanse a krańcowa skłonność do konsumpcji

Polityka monetarna przy bardzo niskich stopach procentowych

Kategoria: VoxEU
Badanie potwierdza, że transmisja polityki pieniężnej do gospodarki jest znacznie słabsza, kiedy nominalne stopy procentowe spadają do bardzo niskiego poziomu oraz że siła transmisji słabnie im dłużej stopy procentowe pozostają na niskim poziomie.
Polityka monetarna przy bardzo niskich stopach procentowych