Drugi miesiąc nadzwyczajnych wzrostów

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w lutym wzrósł o blisko 1,2 pkt w stosunku do poprzedniego miesiąca. Był to drugi z rzędu miesiąc nadzwyczajnego wzrostu wskaźnika, po trwającym ponad rok marazmie. Trudno ocenić na ile pozytywne sygnały z ostatnich miesięcy są zapowiedzią trwałej poprawy koniunktury.
Drugi miesiąc nadzwyczajnych wzrostów

Ciągle trudno ocenić na ile pozytywne sygnały z ostatnich dwóch miesięcy są zapowiedzią trwałej poprawy koniunktury i przyspieszonego wzrostu gospodarki, na ile zaś jest to efekt zwiększonej w ostatnich miesiącach konsumpcji indywidualnej, o czym świadczą dane na temat sprzedaży detalicznej. Korzystnie na aktywność przedsiębiorstw wpływało również w ostatnim czasie osłabienie złotego, zwiększając konkurencyjność polskiej oferty handlowej i ułatwiając przedsiębiorcom eksport.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w lutym trzy poprawiły się, cztery pozostały na poziomie z miesiąca poprzedniego i jedna uległa pogorszeniu – informuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w komunikacie.

Najsilniej do wzrostu całego wskaźnika przyczyniły się dwie składowe: tempo napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw produkcyjnych oraz notowania spółek na warszawskiej giełdzie.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zwiększał się napływ zamówień do przedsiębiorstw sektora przetwórczego. Dotyczyło to głównie zamówień trafiających na krajowy rynek, w nieco mniejszym stopniu zamówień eksportowych. W tym drugim przypadku na razie możemy mówić o wyhamowaniu niekorzystnej tendencji do kurczenia się zamówień zagranicznych.

Największą poprawę w napływie zamówień odnotowały w ostatnich miesiącach przede wszystkim przedsiębiorstwa produkujące trwałe dobra konsumpcyjne, w tym zwłaszcza producenci sprzętu elektronicznego oraz przemysłu samochodowego. Znaczącą poprawę odnotowano również wśród przedsiębiorstw farmaceutycznych. O kurczącym się portfelu zamówień informują najczęściej producenci odzieży i tekstyliów oraz przedsiębiorstwa przetwarzające metale. Nie widać na razie ożywienia w napływie zamówień na dobra inwestycyjne.

Zapasy wyrobów gotowych pozostały na poziomie z miesiąca poprzedniego, co może świadczyć o krótkookresowym wzroście zamówień i braku wiary wśród przedsiębiorców w trwałość tej poprawy. Zazwyczaj, przedsiębiorcy, kiedy nabierają pewności co do pozytywnych i trwałych tendencji po stronie popytu na ich wyroby, zwiększają poziom zapasów wyrobów gotowych aby w ten sposób zagwarantować odbiorcom ciągłość i terminowość dostaw.

Drugi miesiąc z rzędu poprawiają się oceny przedstawicieli przedsiębiorstw na temat stanu finansów w zarządzanych przez nich firmach. Ciągle jednak utrzymuje się blisko 5 proc. przewaga przedsiębiorstw odczuwających pogarszający się stan finansów. Pomimo poprawy, obecne oceny są ciągle gorsze od tych formułowanych wiosną 2016. Wzrost zamówień i produkcji trwa na razie zbyt krótko, aby zaowocował lepszymi wynikami finansowymi, zwłaszcza że w ostatnim czasie nastąpił wzrost kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Rosły przede wszystkim koszty zatrudnienia, drożały surowce oraz zwiększały się koszty utrzymania i remontów maszyn i urządzeń.

Oceny ogólnej sytuacji w zarządzanych firmach nie zmieniły się w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca a niewielka ich poprawa ze stycznia br. nie przełamała dominującej w ostatnich dwóch latach stagnacji nastrojów, kiedy to odsetek menedżerów informujących o poprawie ogólnej kondycji firm był niemal równy odsetkowi menedżerów odczuwających pogorszenie tej sytuacji.

Podaż pieniądza i zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów, po usunięciu wpływu czynników sezonowych oraz zmian cen, ukształtowały się na poziomie zbliżonym do miesiąca poprzedniego. Ograniczone zainteresowanie kredytem bankowych obserwujemy od początku ubiegłego roku. W przypadku kredytów konsumpcyjnych, wzrost wynagrodzeń oraz zwiększona liczba pracujących nie wpłynęły jak do tej pory na większe zainteresowanie kredytami. W przypadku przedsiębiorstw, niepewność otoczenia i wynikająca z niego awersja do ryzyka inwestycyjnego, hamują popyt na kredyt bankowy.

Wydajność pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych zatrudniających powyżej 50 pracowników spadła. Poprawa wydajności pracy pod koniec ubiegłego roku była krótkotrwała, jednak jej wzrost spowodował, że zbliżyła się do poziomu z końca ubiegłego roku. Warunkiem długookresowej poprawy wydajności pracy jest wzrost inwestycji, szczególnie w nowe technologie oraz nowoczesne maszyny.

Ostatnie dwa miesiące były wyjątkowo korzystne dla inwestorów giełdowych. Średniomiesięczne wartości podstawowego indeksu giełdowego WIG na koniec stycznia br. były o ponad 20 proc. wyższe w stosunku do ostatniego najniższego poziomu sprzed roku, jednak ciągle znajdują się na poziomie znacznie niższym niż w maju 2015.


Tagi


Artykuły powiązane

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (02–06.05.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (19–22.04.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce