Inflacja niższa od oczekiwań, podwyżka stóp coraz mniej prawdopodobna

Niższy od oczekiwań szacunek marcowej inflacji to argument utwierdzający RPP w przekonaniu, że aktualnie nie ma potrzeby podwyżki stóp procentowych - oceniają ekonomiści.
Inflacja niższa od oczekiwań, podwyżka stóp coraz mniej prawdopodobna

Marcin Bajer (CC BY-NC)

Główny Urząd Statystyczny podał w szacunku flash, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2018 r. wzrosły o 1,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,1 proc.

Monika Kurtek, Bank Pocztowy:

„Inflacja w marcu drugi miesiąc z rzędu zaskoczyła bardzo niskim odczytem. Pełna struktura marcowej inflacji opublikowana zostanie w połowie bieżącego miesiąca i dopiero wtedy dowiemy się co stało za miesięcznym spadkiem cen o 0,1 proc., ale najprawdopodobniej główną przyczyną był spadek cen żywności. Warto dodać, że inflacja obniżyła się w marcu, w ujęciu rocznym, nawet mimo zeszłorocznej bazy odniesienia, która powinna była wywindować ją nieco w górę.

Fakt, że wskaźnik CPI znajduje się tak nisko, przesądza o tym, że ścieżka inflacji w lipcowej projekcji NBP zostanie ponownie zrewidowana w dół. To z kolei skłoni RPP do jeszcze większych zapewnień o tym, że stopy procentowe pozostaną niezmienione nie tylko w tym roku, ale także w roku przyszłym”.

Adam Antoniak, PeKaO:

„Zaskakujący jest spadek cen żywności w ujęciu mdm już drugi miesiąc z rzędu. Niespodzianką dla mnie jest też spadek cen paliw w ujęciu rdr, wbrew tendencjom obserwowanym na rynku detalicznym.

Szacuję, że inflacja bazowa w marcu również spadła w ujęciu rocznym wobec 0,8 proc. odnotowanych w lutym.

Inflacja jest poniżej oczekiwań rynku i poniżej dolnej granicy odchyleń od celu NBP. Moment rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp proc. oddala się, spodziewam się, że już na najbliższym posiedzeniu RPP prezes Adam Glapiński może przesunąć ten horyzont jeszcze dalej niż ostatnio.

Reakcja na rynku długu jest wyraźna – rentowności na całej krzywej spadają o 5-6 pb”.

Piotr Popławski, ING Bank Śląski:

„Dzisiejsze dane to bardzo mocny argument dla Rady Polityki Pieniężnej, że podwyżki stóp procentowych nie są potrzebne, więc oczekiwania na takowe będą prawdopodobnie spadać. Co więcej, znacznie wzrosły szanse – zwłaszcza, że inflacja bazowa prawdopodobnie spadła – że następnym ruchem będzie obniżka, a nie podwyżka stóp procentowych”.

Zbigniew Maciąg, Konfederacja Lewiatan:

„Dane dotyczące marca zaskoczyły wielu ekonomistów. Przed miesiącem to ceny żywności przyczyniły się do spadku inflacji. W marcu większy wpływ na jej obniżkę miały prawdopodobnie kurczące się ceny paliw do prywatnych środków transportu oraz nośników energii. Szanse na podwyżkę stóp procentowych NBP są niewielkie, co ucieszy osoby mające kredyty złotowe, ponieważ nie będą musiały przeznaczać więcej pieniędzy na spłatę rat kredytowych”.

hb/ mj/ ana/ md/

Marcin Bajer (CC BY-NC)

Tagi


Artykuły powiązane

Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dwaj członkowie pierwszej RPP przystąpili do boju w kampanii przed sejmowym głosowaniem nad kandydatem na stanowisko prezesa NBP i w dwudziestu punktach sformułowali swoją – jakżeby inaczej, sążniście negatywną – opinię o polityce pieniężnej realizowanej przez RPP czwartej kadencji (Bogusław Grabowski i Jerzy Pruski, Bankructwo polityki pieniężnej? Rzeczpospolita 27.04.2022).
Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Żywności nie zabraknie, ale będzie jeszcze droższa

Kategoria: Sektor niefinansowy
Jeśli ograniczymy produkcję zbóż w Europie, chroniąc środowisko, to ktoś będzie musiał tę produkcję przejąć. Prawdopodobnie będą to kraje Ameryki Południowej, gdzie presja na ochronę środowiska naturalnego jest o wiele mniejsza – mówi dr Jakub Olipra, starszy ekonomista w Credit Agricole Bank Polska.
Żywności nie zabraknie, ale będzie jeszcze droższa

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (16–20.05.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce