Prywatny kapitał potrzebny w walce ze zmianami klimatu

Jeśli w trakcie najbliższego szczytu w Paryżu światowi przywódcy osiągną porozumienie w sprawie walki ze zmianami klimatu, zrobią ważny krok w kierunku ochrony naszej planety. Ale to będzie dopiero początek – żeby osiągnąć sukces, potrzeba nam nowych struktury gospodarczych i nowych technologii.
Prywatny kapitał potrzebny w walce ze zmianami klimatu

(CC BY-NC-ND Los Alamos National Laboratory)

Będzie to miało swoją cenę – kraje rozwijające się będą musiały na przykład znaleźć równowagę pomiędzy kosztem ekologicznym a wzrostem gospodarczym. Przyniesie to także korzyści, tworząc bardziej stabilne źródła wzrostu. Kluczem do sukcesu będą, jak zwykle, kwestie finansowe.

Nie należy się skupiać jednak na państwowym finansowaniu w tych kwestiach, a na włączeniu w nie prywatnego biznesu. Chodzi o to, by wytworzyć nowe czyste technologie o komercyjnej użyteczności. Przeniesienie finansowania z brudnych do czystych branż będzie jednak bardzo trudne. Zwłaszcza właśnie w krajach rozwijających sie, gdzie brakuje dojrzałych rynków kapitałowych.

Cały komentarz na stronie Financial Timesa.

(CC BY-NC-ND Los Alamos National Laboratory)

Tagi


Artykuły powiązane

Pomoc rozwojowa? - tak, ale również dla sektora prywatnego

Kategoria: Analizy
Polska coraz aktywniej uczestniczy w pomocy rozwojowej dla krajów rozwijających się, mogłaby też w niedługim czasie rozszerzyć swoją działalność o wsparcie dla sektora prywatnego w tych krajach. Potrzebne instrumenty finansowe to pożyczki i gwarancje.
Pomoc rozwojowa? - tak, ale również dla sektora prywatnego

Wyznaczniki użyteczności walut międzynarodowych

Kategoria: Wskaźniki ekonomiczne
Niedobór płynności może skutkować zmniejszeniem użyteczności waluty międzynarodowej – wykazało badanie czynników wpływających na użyteczność czterech głównych walut międzynarodowych. Zanalizowano w szczególności, jak ryzyko płynności danej waluty wpływa na jej użyteczność.
Wyznaczniki użyteczności walut międzynarodowych

Finansowanie inwestycji infrastrukturalnych

Kategoria: Analizy
Zmiany w warunkach finansowania inwestycji infrastrukturalnych nie przyczyniły się do osiągnięcia celu postawionego przez państwa G20 w zakresie oczekiwanego wzrostu gospodarczego.
Finansowanie inwestycji infrastrukturalnych