Sprytny inwestor kpi z firm farmaceutycznych

Kyle Bass zbił majątek w trakcie kryzysu, grając "przeciw" rynkowi kredytów hipotecznych. Obecnie w swoich inwestycjach obstawia przeciwko... firmom farmaceutycznym, które jego zdaniem sztucznie zawyżają ceny leków dzięki systemowi patentowemu.
Sprytny inwestor kpi z firm farmaceutycznych

(CC BY Kojach)

Bass założył w tym roku Koalicję dla Tanich Leków. Firma ta wyszukuje patenty farmaceutyczne, które mają słabą podstawę bądź są uzurpacją, by potem przed sądem kwestionować ich zasadność i odzyskiwać je do użytku „pro publico bono”. W ten sposób Koalicja chce obniżać ceny leków.

Co dość zabawne, firmy farmaceutyczne protestują przeciwko działaniom Koalicji, która ich zdaniem chce osiągać zyski kosztem sytuacji finansowej tych firm. Bass i spółka nie przejmują się szczególnie tymi protestami.

Cały komentarz na stronie New York Timesa.

(CC BY Kojach)

Tagi


Artykuły powiązane

Konkurencja a działalność innowacyjna firm farmaceutycznych

Kategoria: VoxEU
Ograniczenie zdolności przedsiębiorstw do zawierania porozumień zawierających klauzule dotyczące zapłaty za opóźnienie wprowadzenia na rynek leków generycznych zwiększa ich motywację do wprowadzania innowacji w obliczu konkurencji, chociaż efekty skumulowane nie są całkowicie jednoznaczne.
Konkurencja a działalność innowacyjna firm farmaceutycznych

Branża farmaceutyczna na „klifie patentowym”

Kategoria: Analizy
W 2020 r. branża farmaceutyczna, która stanowi ponad 10 proc. globalnego PKB, była warta 1,27 bln dolarów. To duży wzrost w porównaniu z sytuacją sprzed 20 i 10 lat, gdy szacowano ją na odpowiednio 390 mld i 887 mld dolarów.
Branża farmaceutyczna na „klifie patentowym”

Rząd jako inwestor w przedsięwzięciach wysokiego ryzyka

Kategoria: VoxEU
Poleganie w większym stopniu na prywatnych rynkach kapitałowych umożliwiło rządom ograniczenie utrudnień inwestycyjnych, poprawę alokacji kapitału, a tym samym zwiększenie lokalnej innowacyjności - przekonują autorzy badania.
Rząd jako inwestor w przedsięwzięciach wysokiego ryzyka