Czy socjał psuje biednych?

Niewiele idei ma tak głębokie zakorzenienie w amerykańskiej mentalności, jak ta, że rządowa pomoc biednym wyrabia w nich złe nawyki. Nawet Roosevelt, ojciec New Dealu, uważał socjał za „narkotyk, który niszczy ludzką duszę.”
Czy socjał psuje biednych?

(CC BY Riccardo Romano)

A jednak ta idea jest nieprawdziwa. Doświadczenia historyczne – od krajów biednych do bogatych – sugerują, że pomoc biednym może być naprawdę skuteczna. Zmuszanie ich, by „pływali lub tonęli” nie uleczy wszystkich społecznych bolączek.

Miliard ludzi w krajach rozwijających się pobiera państwową pomoc. Przynajmniej jeden typ bezpośredniej gotówkowej zapomogi obecny jest w 119 krajach. W 52 innych gotówkę daje się warunkowo. Badania ekonomiczne wskazują, że nie ma mocnych dowodów na to, że zniechęca to beneficjentów pomocy do pracy.

Cały komentarz na stronie New York Timesa.

(CC BY Riccardo Romano)

Tagi


Artykuły powiązane

W 2020 r. szukaliśmy bezpieczeństwa w gotówce

Kategoria: Pracownicy NBP
Obecnie zaopatrywanie gospodarki w banknoty i monety przebiega bez żadnych zakłóceń. Wszystko odbywa się zwyczajnie, bez napięć, z jakimi mieliśmy do czynienia w marcu i kwietniu. Możemy zatem przystąpić do prac nad strategią bezpieczeństwa gotówki – mówi Krzysztof Kowalczyk, zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.
W 2020 r. szukaliśmy bezpieczeństwa w gotówce

Global cities: smog and prosperity

Kategoria: New trends
Large metropolitan areas are often associated with smog, large crowds of people, and anonymity. On the other hand, many of them offer a standard of living that is difficult to find elsewhere. Their importance in the global economy is constantly increasing.
Global cities: smog and prosperity