Ucieczka przed pułapką średniego dochodu

Większość biednych krajów stała się średnio zamożna w wyniku podobnego procesu – przesunięcia ludzi z rolnictwa do miast, wzniesienie różnych budynków, dróg i maszyn oraz rozpoczęcie produkcji (…) Ale w końcu nadwyżka siły roboczej z prowincji wyczerpywała się, zysk z budynków szedł w dół i było coraz trudniej zwiększyć produktywność imitując zagraniczne technologie.
Ucieczka przed pułapką średniego dochodu

Seul, stolica innowacyjnej Korei Południowej (CC BY stan chow)

Awans na górę rankingu wymaga prawdopodobnie zmiany strategii rozwoju. Jednym z pomysłów jest innowacyjność. Gdy kraje osiągają dość zaawansowany poziom technologii, mogą one przesuwać się od kopiowania cudzoziemców do wymyślania własnych, nowych sposobów tworzenia rzeczy. Korea Południowa, Izrael i Irlandia dokonują tego przejścia skutecznie; Malezja i Tajlandia, już nie bardzo.

Inną strategią jest budowa kapitału ludzkiego. W miarę gdy narody przechodzą w górę łańcucha wartości, coraz bardziej wartościowe i złożone produkty wymagają większej wiedzy i zręczności. Poprawa systemów edukacji i przyciągnięcie imigrantów o wysokich kwalifikacjach to dwa sposoby na podniesienie kapitału ludzkiego.

Zaawansowana infrastruktura jest trzecią strategią. Kraje o o średnich dochodach mają drogi i sieć elektroenergetyczna, ale żeby być nowoczesną gospodarką, potrzeba szerokopasmowego Internetu. Niektóre z badań Agénora (Pierre-Richard Agénor, profesor na Uniwersytecie w Manchaster – przyp. red) zweryfikowały znaczenie łącz szerokopasmowych.

Więcej na Bloomberg View

Seul, stolica innowacyjnej Korei Południowej (CC BY stan chow)

Tagi