The cities of the future will be a cross between neon behemoths and green gardens, powered by renewable energy. Thanks to new technology, life will be good in these cities, said prof. Alain Bertaud, an experienced urbanist.
People across the world are slowly but surely swapping their car keys for a phone app. Although European cities are lagging behind their Russian and Asian competitors in terms of car sharing fleet size, the service is on the rise in the old continent.
Pojawienie się w USA w XIX wieku firm pomagających w ryzykownych inwestycjach w morskie wyprawy legło u podstaw dzisiejszego rynku venture capital. Co więcej, przyczyniło się także do budowy amerykańskiej potęgi technologicznej na bazie Doliny Krzemowej – udowadnia prof. Tom Nicholas w książce „VC: An American History”.
Obliczeniami kwantowymi zaczęto zajmować się w latach 80. XX wieku. Widoczne przyspieszenie nastąpiło jednak dopiero niedawno, wraz z presją związaną z generowaniem i przetwarzaniem gigantycznych wolumenów informacji cyfrowych.
W 1832 roku epidemia cholery uderzyła w Paryż. W ciągu zaledwie kilku miesięcy zabiła 20 000 spośród 650 000 mieszkańców miasta. Większość ofiar przypadła na ścisłe centrum miasta, gdzie w nędznych warunkach mieszkało wielu biednych robotników, przyciągniętych do Paryża przez rewolucję przemysłową.
Amazon to samonapędzające się, oparte na sztucznej inteligencji, koło zamachowe, które zawłaszcza coraz to nowe sektory gospodarki. Konkurentom bardzo trudno je zatrzymać, bo ambicją Amazona jest zostanie najinteligentniejszą firmą świata.
Koronawirus nie oszczędzi nikogo – zachorować może każdy. Choć dzieci i młodzież są mniej dotknięci bezpośrednimi skutkami COVID-19, to w okresie długoterminowym to właśnie oni odczują pandemię najbardziej. Zarówno w aspekcie zdrowotnym, społecznym, jak i finansowym.
Na podstawie badań francuskich przedsiębiorstw w okresie pandemii autorzy stwierdzają, że normalny proces selekcji związany z bankructwami firm nie został w 2020 roku zniekształcony.
Mimo kolejnej fali pandemii i długotrwałego zamknięcia wielu największych gospodarek UE powrót Polski do poziomu PKB sprzed pandemii będzie możliwy już na początku 2022 roku – powiedziała Obserwatorowi Finansowemu Beata Javorcik, Główna Ekonomistka EBOR.
Czas pandemii i brexit to okres zmian w strategii działania wielu brytyjskich przedsiębiorstw. Dotychczasowi eksporterzy są świadomi, że czas swobodnego przepływu towarów na rynki UE skończył się, a bariery pozataryfowe obniżą konkurencyjność wielu produktów.
Obliczeniami kwantowymi zaczęto zajmować się w latach 80. XX wieku. Widoczne przyspieszenie nastąpiło jednak dopiero niedawno, wraz z presją związaną z generowaniem i przetwarzaniem gigantycznych wolumenów informacji cyfrowych.
Wielka Brytania po brexicie buduje nowe połączenia handlowe i rozwija własne kompetencje w wielu najnowocześniejszych gałęziach gospodarki. Widać to na przykładzie biotechnologii i farmacji - Wielka Brytania wdrożyła sprawnie własną szczepionkę na koronawirusa i jest jednym z liderów szczepień - mówi dr Przemysław Biskup z PISM.
Ograniczenie aktywności gospodarczej w okresie pandemii jest silnie zróżnicowane w zależności od branż i sektorów. Czy takie zróżnicowanie w gospodarce polskiej występuje również w przekroju regionalnym, np. w podziale na województwa? I czy pandemia może być szansą dla regionów, nie tylko zagrożeniem?
Pandemia nasiliła w firmach wcześniejsze trendy w zakresie automatyzacji, odmiejscowienia i kontraktowania pracy. Przemawiają za nimi także zmiany demograficzno-społeczne. Zagrożeni mogą być pracownicy o niskich kwalifikacjach, zyskają zaś specjaliści.
W badaniach usiłuję zrozumieć, które modele ekonomiczne lub ekonometryczne pozwalają nam opowiadać trafne historie na temat przyszłości. Jakość prognoz traktuję przy tym jako metodę weryfikacji wiarygodności modeli – mówi prof. Michał Rubaszek, kierownik Zakładu Modelowania Rynków Finansowych w SGH.
Obecny poziom stóp procentowych jest właściwy. Jednak w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp - powiedział w wywiadzie dla Obserwatora Finansowego prezes NBP prof. Adam Glapiński.
Norwegia weszła w najpoważniejszy kryzys od czasu II wojny światowej. Otrzymała dwa potężne ciosy jednocześnie, od koronawirusa i z rynku ropy. Czy to koniec bogatej Norwegii?
Sektor rolno-spożywczy, w porównaniu do reszty gospodarki, poniósł relatywnie niewielkie straty z powodu epidemii koronawirusa. Pandemia przyspieszyła jednak trendy, które w przyszłości będą miały największy wpływ właśnie na produkcję żywności.
Chińscy komuniści z nazwy, a kapitaliści z portfela, właśnie ogłosili swój nowy cel: wyprowadzić kraj na pozycje najsilniejszej gospodarki na świecie, nowoczesnej i innowacyjnej, a przy tym pozbawionej zagłębi biedy.
Od 16 marca do końca września NBP zasilił system bankowy środkami o wartości 158 mld zł , co odpowiada ok. 7 proc. PKB – mówił na konferencji Banking Forum prezes NBP prof. Adam Glapiński. Jak dodał, spowolnienie gospodarcze w tym roku może być łagodniejsze niż NBP spodziewał się w lipcu.
Jedną z wielu nurtujących kwestii dotyczących obecnego kryzysu jest to, czy okaże się on inflacyjny czy deflacyjny. Wiele osób boi się tego pierwszego scenariusza – czy słusznie?