Geithner na konferencji ekonomistów: Właściwie to nie robimy zbyt wiele

Znany amerykański dziennikarz Robert Novak twierdził, że najlepsze wywiady robi się off-the-record (przy wyłączonym mikrofonie). Jeden z blogerów jednak posłuchał wystąpień wysokich urzędników administracji odpowiedzialnych za politykę finansową i ekspertów na (wcale nie kameralnym) spotkaniu ekonomistów w Nowym Jorku. Zestawione ze sobą robią duże wrażenie.

Michael Panzner z Financial Armageddon blog dzieli się swoimi obserwacjami po konferencji ekonomistów “Buttonwood Gathering”, zorganizowanej pod auspicjami „The Economist”. Umieszcza na swoim blogu znaczące cytaty z wypowiedzi prelegentów:

Sekretarz Skarbu Tim Gaithner: Właściwie to nie robimy zbyt wiele /uwaga Panznera: Czy to jest przejęzyczenie roku?/

George Soros: Bankierzy mają za dużo władzy. (…) Globalizacja rynków finansowych budowana jest na fałszywej tezie, że rynki moga być pozostawione same sobie.

Sheila C. Bair (Federal Deposit Insurance Corporation): Ubezpieczone depozyty używane są w taki sposób, o którym nie chciałabym wiedzieć.

Lawrence Summers (dyrektor National Economic Council): Przyczyną większości błędów finansowych jest “próba dokonywania czegoś dziś, co chciało się zrobić wczoraj”.

Robert J. Shiller (Yale University): “W podręcznikach finansowych nie znajdzie sie nic o bankach” (krytykując braki w nauczaniu ekonomii).

Elizabeth Warren (szef  TARP Congressional Oversight Panel): “Banki straciły do siebie zaufanie, ponieważ miały wgląd do swoich księgowości” (komentarz do sytuacji w najcięższym okresie kryzysu).


Tagi


Artykuły powiązane

Zniewolony konsument na wolnym (?) rynku

Kategoria: Trendy gospodarcze
Zarówno studia literatury przedmiotu, jak i społeczno-gospodarcza rzeczywistość potwierdzają, że występowanie manipulacji i oszustw to nieodłączna cecha wolnego rynku. Wolny rynek jest bowiem wolny do wszystkiego, zarówno do oferowania dóbr użytecznych społecznie, jak i antydóbr, rynkowych śmieci i sztucznego kreowania potrzeb.
Zniewolony konsument na wolnym (?) rynku

Co nam mówi globalne badanie ankietowe ekonomistów?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wielu ekonomistów uważa, że badania ekonomiczne powinny być w większym stopniu dostosowane do potrzeb polityki publicznej, bardziej multidyscyplinarne i bardziej nowatorskie, a ich tematyka bardziej zróżnicowana.
Co nam mówi globalne badanie ankietowe ekonomistów?

Robert Mundell – nie tylko „ojciec euro”

Kategoria: Trendy gospodarcze
Robert Mundell nie poddawał się modom intelektualnym. Działał w opozycji do dominującego nurtu keynesowskiego, neoklasycznego, a także monetarystycznego. Był tego świadomy. Swoje przemówienie na bankiecie po wręczeniu nagród noblowskich zakończył cytatem z piosenki Franka Sinatry My Way, nucąc: „Zrobiłem to na swój sposób”.
Robert Mundell – nie tylko „ojciec euro”