Greckie banki jak Telefos

Greckie banki nie są bezpieczne. Nie dość, że już teraz brakuje im gotówki, to będą jej potrzebować znacznie więcej, gdy za miesiąc, czy dwa będą poddane tzw. stress testom na wypłacalność.
Greckie banki jak Telefos

Fragment antycznego przedmiotu przedstawiający boga Telefosa CC BY Ross Cowan

Bez dostępu do gotówki na międzynarodowych rynkach banki znajdą się w sytuacji boga Telefosa, który zraniony przez Achillesa potrzebował tego samego Achillesa, by go wyleczył. Greckie banki, pozbawione aktywów przez Europejski Bank Centralny, będą potrzebować EBC, by wspomógł ich trudną sytuację.

W dniu, w którym banki ponownie po trzech tygodniach otworzyły się dla klientów, debata o ich przyszłych potrzebach finansowych wydawała się odległa. Wszyscy cieszyli się z otwarcia dostępu do depozytów. A jednak za kilka miesięcy, historia może znów potoczyć się w złym kierunku. Setki milionów depozytów mogą zostać zlikwidowane, czego negatywny efekt zostanie wzmocniony przez gospodarcze spowolnienie.

Więcej w „The Guardian”

Fragment antycznego przedmiotu przedstawiający boga Telefosa CC BY Ross Cowan

Tagi


Artykuły powiązane

Konsekwencje podatku od niektórych instytucji finansowych

Kategoria: Instytucje finansowe
Zgodnie ze wstępnymi wynikami badania przeprowadzonego przez autora artykułu podatek bankowy wpłynął na skalę wykorzystania instrumentów polityki pieniężnej, rynek pieniężny oraz oprocentowanie depozytów i kredytów. Badanie nie wykazało natomiast jednoznacznie, aby podatek istotnie zmniejszył wartość udzielonych kredytów czy rentowność banków.
Konsekwencje podatku od niektórych instytucji finansowych

Stopy procentowe: doświadczenie duńskie

Kategoria: VoxEU
Doświadczenia Danii pokazują, że wpływ polityki monetarnej w warunkach ujemnych stóp funkcjonuje dobrze. Ale wydaje się, że proces przenoszenia oficjalnych stóp referencyjnych na oprocentowanie kredytów bankowych jest wolniejszy niż gdy obowiązują dodatnie, referencyjne stopy procentowe.
Stopy procentowe: doświadczenie duńskie