Instytucjonalna wada w samym sercu Fed

Prezes JP Morgan Chase powienien zrezygnować z zasiadania w radzie nadzorczej nowojorskiego oddziału Fed.
Instytucjonalna wada w samym sercu Fed

Simon Johnson (CC BY MegRobertsonNY)

Przy okazji kontrowersji związanych z prezesem JP Morgan Chase Jamie Dinonem, głos zabiera Simon Johnson, profesor zarządzania na MIT. Johnson twierdzi, że Dimon powinien zrezygnować z funkcji członka rady nadzorczej nowojorskiego oddziału Fed.

Pierwszą najbardziej oczywistą przyczyną są gigantyczne straty, jakie poniósł JP Morgan Chase w ostatnim czasie. W chwili obecnej nie jest jeszcze jasne jaką rolę w dopuszczeniu do tej sytuacji miał prezes firmy.

Johnson uwagę skupia na niewłaściwej strukturze Fed. W szczególności nowojorski oddział Fed był w bardzo serdecznych relacjach z elitą Wall Street. Johnson pokazuje, że część członków rady nadzorczej nowojorskiego Fedu jest mianowana przez instytucje jak Columbia University czy Metropolitan Museum of Art, które korzystają z datków wielkich banków takich jak JP Morgan Chase. Fakt, że były to kwoty relatywnie, nie zmienia, zdaniem Johnsona, imperatywu, że „żona cezara musi być poza wszelkim podejrzeniem” – bezstronność, uczciwość i reputacja Fedu musi być zagwarantowana. W przeciwnym wypadku, będą się nasilały głosy nawołujące do całkowitego rozwiązania amerykańskiego banku centralnego, co byłoby ogromnym błędem.

Cały artykuł na stronie New York Timesa.

Simon Johnson (CC BY MegRobertsonNY)

Tagi


Artykuły powiązane

Jak Stany Zjednoczone radziły sobie wcześniej z wysoką inflacją

Kategoria: Analizy
Aktualna inflacja w USA pozostaje blisko poziomów z okresu czarnej dekady bankowości centralnej, czyli lat siedemdziesiątych. Czy odpowiedzialnością za wysoką inflację z tamtych czasów możemy obarczyć szoki podażowe?
Jak Stany Zjednoczone radziły sobie wcześniej z wysoką inflacją

Bankom trudno odejść od finansowania paliw kopalnych

Kategoria: Analizy
Największe globalne banki, mimo zobowiązań i deklaracji, wciąż finansują wydobycie i wykorzystywanie paliw kopalnych w celach energetycznych. Kredyty z tym związane nie są jednak istotną częścią ich portfeli.
Bankom trudno odejść od finansowania paliw kopalnych