Niereformowalny Deutsche Bank

Po czterech latach wspólnych prób zreformowania Deutsche Banku, które pozwolić miały mu  na konkurowanie z firmami z Wall Street, zarządzający bankiem Anshu Jain i Jürgen Fitschen, ogłosili swoją rezygnację.
Niereformowalny Deutsche Bank

Główna siedziba Deutsche Banku (CC BY-SA Alexander Johmann)

Skala reform strategicznych i transformacji kultury korporacyjnej, której bank wymaga, przytłoczyła ich. Jain i Fitschen próbowali zmienić bank od kwietnia, gdy ujawnili strategię restrukturyzacji Postbanku, jednej z instytucji detalicznych zależnych od Deutsche Banku, oraz chęć skoncentrowania się na bankowości inwestycyjnej.

>>zobacz: DB znów ma nowego prezesa 

Szef rady nadzorczej firmy podsumował tę strategię na łamach „The Wall Street Journal” następująco: „Tak długo myśleli i zaoferowali strategię pozbawioną szczegółów.” Pozycję szefów banku podkopał właśnie ten brak przejrzystości połączony z poczuciem, że Jain nie zrobił wszystkiego, co mógł w kwestii skandali związanych m.in. z manipulowaniem liborem. Na ostatnim rocznym walnym zgromadzeniu aż 39 proc. udziałowców nie udzieliło mu poparcia.

>> Cały komentarz na stronie Financial Times

>> Oglądaj także Deutsche Bank znów ma nowego prezesa

Główna siedziba Deutsche Banku (CC BY-SA Alexander Johmann)

Tagi


Artykuły powiązane

Bankowe problemy gospodarki niemieckiej

Kategoria: Analizy
Gospodarka niemiecka mimo spowolnienia wciąż jest największą gospodarką Unii Europejskiej i czwartą gospodarką świata. Ale jej banki przeżywają kłopoty, co może wskazywać, że niemiecki system bankowy powinien zostać przebudowany.
Bankowe problemy gospodarki niemieckiej

Rządy wycofują się z akcjonariatu banków

Kategoria: Rynki kapitałowe
W krajach rozwiniętych banki należą zwykle do międzynarodowych funduszy inwestycyjnych, trudno więc mówić o narodowości kapitału. Na rynkach wschodzących państwo często jest właścicielem banków, choć zwykle jego władza kurczy się. Osoby fizyczne rzadko posiadają znaczące pakiety bankowych akcji.
Rządy wycofują się z akcjonariatu banków

Upadek Wirecard: gorzka lekcja dla Niemiec

Kategoria: Analizy
Platforma płatności internetowych Wirecard miała być dowodem na to, że w dość tradycyjnej, zdominowanej przez przemysł gospodarce RFN z powodzeniem mogą rozwijać się technologiczne startupy branży finansowej. Zamiast sukcesu i globalnej ekspansji jest jednak bankructwo i niebywały skandal, który podważył zaufanie do menedżerów, audytorów i nadzoru państwa. Marzenie Niemiec, by dogonić czołówkę światowych finansów, kolejny raz się oddala.
Upadek Wirecard: gorzka lekcja dla Niemiec