Reklama OF nr 19
Polityka monetarna opiera się na długoterminowej perspektywie, bowiem pozwala to na realizację głównych celów banku centralnego, jakimi są ograniczanie inflacji i ochrona wartości pieniądza. Znani światowi akademicy i ekonomiści prof. Charles A.E. Goodhart, prof. Jacob de Haan, prof. John H. Cochrane czy David Marsh w tekście „Finansowa suwerenność dla lepszej przyszłości” wskazali argumenty na to, że niezależność NBP jest kluczowa dla rozwoju gospodarczego oraz stabilności w Polsce.
O instrumentach, w które wyposażony jest polski bank centralny, pozwalających realizować narodową politykę̨ pieniężną i wykonywać zadania wspomagające polską gospodarkę oraz zapewniające prawidłowe funkcjonowanie i rozwój systemu bankowego, napisały prof. Grażyna Ancyparowicz i dr hab. Elżbieta Chojna-Duch.
Ważnym dla Polski wątkiem tematycznym w grudniowym kwartalniku jest diagnoza stanu gospodarki europejskiej w świetle raportu Maria Draghiego. Wykazał on bowiem, że Unia Europejska stoi przed egzystencjalnymi wyzwaniami – drastycznie spada dynamika inwestycji i produkcji przemysłowej. Na temat kluczowych wyzwań i koniecznych reform gospodarki unijnej napisali prof. Jerzy Żyżyński, prof. Tomasz, Grzegorz Grosse i prof. Justyna Bokajło. W przypadku polskiej gospodarki – odpowiedzią na wyzwania zewnętrzne – powinno być podnoszenie jej potencjału technologicznego, co podkreśla w swoim artykule dr inż. Jan Klimaszewski.
Z lektury najnowszego kwartalnika poznamy także wojenną historię polskiego złota. Artur Adamski w rozmowie z „Obserwatorem Finansowym” stwierdził, że w sytuacji, gdy wszystko się pali, gdy wszystkie waluty tracą na ważności, złoto jest najpewniejszym pieniądzem i wielkim skarbem.
Kwartalnik i opiniotwórczy portal ekonomiczny
„Obserwator Finansowy” to portal i wydawnictwo tworzone przez redakcję „Obserwatora Finansowego” oraz niezależnych ekspertów ekonomicznych.
Kwartalnik „Obserwator Finansowy” to forma funkcjonującego od 2009 r. serwisu internetowego obserwatorfinansowy.pl – portalu wydawanego przez Narodowy Bank Polski, w którym codziennie publikowane są, nie tylko dla ekspertów, merytoryczne treści z zakresu ekonomii i finansów. Wypełnia on lukę na rynku prasy społeczno-ekonomicznej. Wydawca stawia sobie za cel, by magazyn stał się ważnym źródłem wiedzy ekonomicznej, miejscem dyskusji o gospodarce i wymiany myśli – swoistym forum oraz przestrzenią do debaty. Na jego łamach czytelnicy mają okazję poznać stanowiska naukowców i ekspertów, którzy rzetelnie i w przystępnej formie wyjaśniają mechanizmy funkcjonowania różnych zjawisk ekonomicznych.
Najnowsze wydanie dostępne jest od 12 grudnia w salonach prasowych oraz na stacjach paliw w całej Polsce.
Portal internetowy obserwatorfinansowy.pl obecny jest na rynku już od 15 lat. Przez ten czas zdobył uznanie odbiorców, stając się jednym z najbardziej opiniotwórczych serwisów ekonomicznych. W czerwcu 2024 r. znalazł się w TOP 5 najbardziej opiniotwórczych mediów w kategorii portali ekonomiczno-biznesowych w rankingu przygotowywanym przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM).