Niezależny Bank Centralny – siłą Polaków

Na całym świecie niezależność banków centralnych stanowi fundament stabilności ekonomicznej. Niezależność Narodowego Banku Polskiego jest warunkiem skutecznego wypełniania jego mandatu, którym jest dbanie o stabilność cen w średnim okresie – podkreślał niejednokrotnie w swoich wypowiedziach prof. Adam Glapiński, Prezes NBP. O tym jak ważna jest niezależna polityka pieniężna i własna waluta dla zapewnienia długookresowego wzrostu polskiej gospodarki przeczytamy  w najnowszym wydaniu kwartalnika „Obserwator Finansowy”.
Niezależny Bank Centralny – siłą Polaków

Reklama OF nr 19

Polityka monetarna opiera się na długoterminowej perspektywie, bowiem pozwala to na realizację głównych celów banku centralnego, jakimi są ograniczanie inflacji i ochrona wartości pieniądza. Znani światowi akademicy i ekonomiści prof. Charles A.E. Goodhart, prof. Jacob de Haan, prof. John H. Cochrane czy David Marsh w tekście „Finansowa suwerenność dla lepszej przyszłości” wskazali argumenty na to, że niezależność NBP jest kluczowa dla rozwoju gospodarczego oraz stabilności w Polsce.

O instrumentach, w które wyposażony jest polski bank centralny, pozwalających realizować narodową politykę̨ pieniężną i wykonywać zadania wspomagające polską gospodarkę oraz zapewniające prawidłowe funkcjonowanie i rozwój systemu bankowego, napisały prof. Grażyna Ancyparowicz i dr hab. Elżbieta Chojna-Duch.

Ważnym dla Polski wątkiem tematycznym w grudniowym kwartalniku jest diagnoza stanu gospodarki europejskiej w świetle raportu Maria Draghiego. Wykazał on bowiem, że Unia Europejska stoi przed egzystencjalnymi wyzwaniami – drastycznie spada dynamika inwestycji i produkcji przemysłowej. Na temat kluczowych wyzwań i koniecznych reform gospodarki unijnej napisali prof. Jerzy Żyżyński, prof. Tomasz, Grzegorz Grosse i prof. Justyna Bokajło. W przypadku polskiej gospodarki – odpowiedzią na wyzwania zewnętrzne – powinno być podnoszenie jej potencjału technologicznego, co podkreśla w swoim artykule dr inż. Jan Klimaszewski.

Z lektury najnowszego kwartalnika poznamy także wojenną historię polskiego złota. Artur Adamski w rozmowie z „Obserwatorem Finansowym” stwierdził, że w sytuacji, gdy wszystko się pali, gdy wszystkie waluty tracą na ważności, złoto jest najpewniejszym pieniądzem i wielkim skarbem.

 Kwartalnik i opiniotwórczy portal ekonomiczny

„Obserwator Finansowy” to portal i wydawnictwo tworzone przez redakcję „Obserwatora Finansowego” oraz niezależnych ekspertów ekonomicznych.

Kwartalnik „Obserwator Finansowy” to forma funkcjonującego od 2009 r. serwisu internetowego obserwatorfinansowy.pl – portalu wydawanego przez Narodowy Bank Polski, w którym codziennie publikowane są, nie tylko dla ekspertów, merytoryczne treści z zakresu ekonomii i finansów. Wypełnia on lukę na rynku prasy społeczno-ekonomicznej. Wydawca stawia sobie za cel, by magazyn stał się ważnym źródłem wiedzy ekonomicznej, miejscem dyskusji o gospodarce i wymiany myśli – swoistym forum oraz przestrzenią do debaty. Na jego łamach czytelnicy mają okazję poznać stanowiska naukowców i ekspertów, którzy rzetelnie i w przystępnej formie wyjaśniają mechanizmy funkcjonowania różnych zjawisk ekonomicznych.

Najnowsze wydanie dostępne jest od 12 grudnia w salonach prasowych oraz na stacjach paliw w całej Polsce.

Portal internetowy obserwatorfinansowy.pl obecny jest na rynku już od 15 lat. Przez ten czas zdobył uznanie odbiorców, stając się jednym z najbardziej opiniotwórczych serwisów ekonomicznych. W czerwcu 2024 r. znalazł się w TOP 5 najbardziej opiniotwórczych mediów w kategorii portali ekonomiczno-biznesowych w rankingu przygotowywanym przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM).

 

 

 

Reklama OF nr 19

Tagi


Artykuły powiązane

UE zmienia traktaty. Dowiedz się więcej z kwartalnika „Obserwator Finansowy”. Najnowszy numer już w kioskach

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po co Unia Europejska chce zmieniać traktaty? Dlaczego nie ma przekonujących argumentów za wejściem Polski do strefy euro? Jakie są wady i zalety sztucznej inteligencji, perspektywy cyfrowego pieniądza banku centralnego i odwróconej hipoteki? O tym wszystkim, i nie tylko, można przeczytać w najnowszym, przedświątecznym numerze kwartalnika „Obserwator Finansowy”.
UE zmienia traktaty. Dowiedz się więcej z kwartalnika „Obserwator Finansowy”. Najnowszy numer już w kioskach

Kolejny numer magazynu „Obserwator Finansowy” już w kioskach

Kategoria: Trendy gospodarcze
Nowy numer kwartalnika „Obserwator Finansowy” trafił do sprzedaży. To aż sto stron wydania z tekstami prezentującymi przekrój najważniejszych tematów gospodarczych. Tym razem w centrum uwagi kwartalnika znalazły się silna Polska i silny złoty oraz sztuczna inteligencja.
Kolejny numer magazynu „Obserwator Finansowy” już w kioskach

Polski złoty ma 100 lat – historia fundamentów siły polskiej gospodarki w jubileuszowym wydaniu „Obserwatora Finansowego”

Kategoria: Instytucje finansowe
Specjalne wydanie „Obserwatora Finansowego”, poświęcone jest najważniejszym reformom w historii polskiej bankowości. Powodem jest okrągła rocznica stu lat od kluczowych dla dzisiejszych sukcesów Polski wydarzeń. Jaką drogę przeszedł polski złoty od powstania, do chwili obecnej? Na czym opiera się wiarygodność i zaufanie do Narodowego Banku Polskiego? Jakie były wyzwania i alternatywy po drodze? O tym wszystkim można przeczytać w wydaniu kwartalnika.
Polski złoty ma 100 lat – historia fundamentów siły polskiej gospodarki w jubileuszowym wydaniu „Obserwatora Finansowego”