Podcast Podcast: Władcy walut, czyli o rezerwach finansowych największych graczy
Gość na wstępie wyjaśnił, czym są rezerwy walutowe i dlaczego są ważne dla państwa. „To są aktywa denominowane w walutach obcych, utrzymywane przez banki centralne, będące w zarządzaniu. Moim zdaniem główną rolą tych rezerw jest wzmacnianie wiarygodności kredytowej kraju i wzmacnianie zaufania do krajowej waluty. To pozwala państwu swobodnie funkcjonować na rynku międzynarodowym, dokonywać wymiany handlowej. Rezerwy są zabezpieczeniem terminowych płatności wynikających z zadłużenia zagranicznego. Mogą być też użyte do obrony kursu walutowego w sytuacjach kryzysowych. W sytuacji, gdy mamy jakiś szok zewnętrzny i następuje gwałtowny odpływ kapitału z kraju, deprecjacja waluty krajowej, która może zdestabilizować gospodarkę” – powiedział.
Ekspert zwrócił również uwagę na strukturę walutową globalnych rezerw, podkreślając szczególną rolę dolara. „Na poziomie poszczególnych banków centralnych ta struktura jest po prostu ich arbitralną decyzją. Na poziomie zagregowanym, to rzeczywiście mamy natomiast dominację dolara. Waluty, której udział wynosi w tym momencie 58,85 proc. Na drugiej pozycji mamy euro z udziałem blisko 20 proc. Pozostała część jest rozdzielona między jena, funta brytyjskiego, dolara australijskiego i dolara kanadyjskiego oraz juana” – stwierdził.
Opisał także, skąd się bierze siła dolara w światowym systemie finansowym. Jego zdaniem wynika to m.in. z roli, jaką zyskał po II wojnie światowej po podpisaniu porozumienia z Bretton Woods. „Dlaczego wciąż dolar jest tak silnym? Ponieważ jest fundamentem globalnego systemu finansowego. Myślę, że tę rolę dolara w światowym systemie utrwalił porządek, który został zaprowadzony po końcu II wojny światowej, czyli to porozumienie z Bretton Woods. Wprawdzie nie przetrwało próby czasu, ale zainicjowało to, że banki zaczęły gromadzić dolary jako aktywo rezerwowe, ponieważ była pełna wymienialność po stałym kursie dolara do złota. Zamiast zatem gromadzić złoto, wygodniej było gromadzić dolary” – podkreślił.
W trakcie wywiadu poruszono też temat roli, jaką pełnią euro i dolar w światowej gospodarce w kontekście rezerw walutowych. Ważnym elementem rozróżniającym obie te waluty, wpływającym na to, która z nich jest dominująca, jest system polityczny funkcjonujący w USA i UE. „Jedna waluta, wspólna polityka fiskalna oraz jeden bank centralny pozytywnie wpływają na postrzeganie dolara” – stwierdził ekspert.
Trzepała zauważa, że kryzys, który dotknął strefę euro, nadszarpnął jej pozycję. Dodał również, że zmiany w roli waluty rezerwowej zachodzą powoli, ponieważ taka waluta musi oferować stabilność, płynność oraz zaufanie rynku – a te cechy nadal zapewnia dolar.
Rozmowa została przeprowadzona 2 sierpnia 2024 r.
Całość podcastu na platformie Spotify