Czerwony wschód słońca

Chiny będą mocarstwem innego rodzaju niż imperia w przeszłości, bo natura globalnej władzy zmieniła się bardzo w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Panowanie nad obszarem geograficznym nie jest dłużej konieczne, dziś znaczna część wpływów nie wynika z fizycznych dóbr ani ziemi ale jest związana z finansami, technologią i usługami.

Książka Henry’ego Kissingera z 2001 r. pt. „Does America Need a Foreign Policy?” zaczyna się od spostrzeżenia, że „na początku nowego tysiąclecia, Stany Zjednoczone mają tak wysoką pozycję w świecie, że nie mogą się z nią równać nawet największe imperia z przeszłości. We wszystkich dziedzinach – od uzbrojenia po przedsiębiorczość, od nauki do technologii, od szkolnictwa wyższego po kulturę popularną, Ameryka bezapelacyjnie dominuje”. 10 lat poźniej, po koszmarach dwóch wojen i kryzysie gospodarczym, niewielu autorów poważyłoby się na takie stwierdzenie. Kissinger też nie. Jego najnowsza książka jest odbiciem obaw tych, którzy nagle zdali sobie sprawę, że świat po zimnej wojnie nie jest tak unipolarny jak się wydawało. Książka nosi tytuł „On China”.

Chiny będą mocarstwem innego rodzaju niż imperia w przeszłości, bo natura globalnej władzy zmieniła się bardzo w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Panowanie nad obszarem geograficznym nie jest dłużej konieczne, dziś znaczna część wpływów nie wynika z fizycznych dóbr ani ziemi ale jest związana z finansami, technologią i usługami. Chiny mogą nie potrzebować siły militarnej jaką przez ostatnie 50 lat dysponowały Stany Zjednoczone, aby być mocarstwem. Chiny będą zainteresowane utrzymaniem multilateralizmu, bo ich potęga będzie polegała na handlu zagranicznym i więziach finansowych, a nie na sile zbrojnej.

To sugeruje, że im bardziej Chiny zaakceptują swoją rolę potęgi gospodarczej w zintegrowanym świecie, tym lepiej dla reszty świata, w sensie bezpieczeństwa narodowego i wolności gospodarczej. W szczególności być może dotyczy to Stanów Zjednoczonych. Dlatego, nawet dla Amerykanów, którzy obawiają się wzrostu potęgi Chin, najlepsza rada to pogodzić się z nieuniknionym.

Cały artykuł na stronie Foreign Policy.


Tagi


Artykuły powiązane

How can monetary policy be made more efficient?

Kategoria: Macroeconomics
The past decade has taught the central banking community the important lesson that negative shocks can happen more frequently, and the time between the shocks may not be long enough to let central banks regain policy space.
How can monetary policy be made more efficient?