Problem z prądem

Mało jest dóbr i towarów, które tanieją w Polsce tak szybko jak energia elektryczna. Oto najciekawszy moim zdaniem wykres z opublikowanego dziś raportu kwartalnego warszawskiej giełdy, która jest właścicielem Towarowej Giełdy Energii:

rh1

Indeks IRDN to indeks rynku energii elektrycznej liczony jako średnia ze wszystkich transakcji zawartych danego dnia. Średnia cena megawatogodziny w pierwszym kwartale wynosiła 162 PLN i była o 14,7% mniejsza ni rok wcześniej. W drugim kwartale ta cena to już tylko 151 PLN i jest to o 13,2% mniej niż rok wcześniej. Szkoda, że to tylko rynek hurtowy. Bo rachunki za prąd chyba nie są o kilkanaście procent niższe niż rok temu.

Z drugiej strony ta szybko spadająca cena energii to główny powód problemów ze znalezieniem finansowania i partnerów do budowy elektrowni atomowej, czy choćby budowy nowych dużych bloków węglowych w elektrowni Opole. Nikt na rynku nie wyłoży dużych pieniędzy na budowę urządzeń służących do produkcji czegoś, co tak bardzo tanieje.

Źródło: http://rafalhirsch.blogspot.com/

rh1
rh1

Tagi


Artykuły powiązane

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (25–29.04.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (06–10.06.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce

Polscy eksporterzy patrzą na pandemię

Kategoria: Analizy
W jakim stopniu polscy przedsiębiorcy prowadzący działalność o charakterze ponadgranicznym postrzegają wpływ kryzysu pandemicznego na swój biznes oraz od czego może zależeć ten postrzegany wpływ? Wstępna odpowiedź na podstawie danych z 2020 roku.
Polscy eksporterzy patrzą na pandemię